Esileht > üldine, TNK > Retsept TNK leidmiseks

Retsept TNK leidmiseks

TNK sai tutvustatud eelmises postituses – tegu on teadvuse neuronaalse korrelaadiga, esimese olulise sammuga teadvuse suure probleemi lahendamises.

Lubasin kirjutada sellest, kuidas TNKd avastada; olen s6napidaja mees:

Idee läheb tagasi 1980ndate l6ppu, kus tark mees Bernard Baars ütles (ja Crick ja Koch koheselt järele hüüdsid), et tuleb v6tta katsesituatsioon, kus väline stimulatsioon on sarnane, kuid vahetub teadvuse seisund v6i sisu. pärast 20. aastat pingsat tööd teame, et väline stimulatsioon v6ib olla täitsa sama, muutub ainult teadvuse sisu. et sellest aru saada, vaadake altpoolt postitusi “Silmaliigutused – luts kivi all” ja “kena ja tuntud teadvusepetekas…” – m6lemas neis on näited stiimulitest, mida saab katseisikule (Sulle ja mulle) näidata, nii et objektiivselt on ekraanil kogu aeg “sama värk”, aga teadvuses miski muutub – näiteks kaob see sinine ring punase täpi ümber (ja siis tuleb tagasi) v6i kaob üks kollastest täppidest (ja siis tuleb tagasi). üks hea, lihtne ja tuntud näide on Neckeri kuubik:

seda vaadates näete vahepeal ühes konfiguratsioonis kuupi, vahepeal teist, mis sest, et ekraanil on alati täpselt samad jooned. seega: muutub teadvus, kuigi objektiivselt miski ei muutu.

Nüüd üritataksegi teadvuse neuronaalset korrelaati kätte saada järgnevalt: katseisikule esitatakse paljude katsekordade jooksul ühte nendest kasulikest stiimulitest ja ta peab raporteerima (näiteks nupuvajutusega), kas ta teadvustab seda (ringi, täppi, kuupi) v6i ei. samal ajal m66detakse fMRI, PETi, EEG v6i parimal juhul üksikelektroodidega ajuaktiivsust. pärast jagatakse katsekorrad gruppidesse “teadvustas” vs ” ei teadvustanud” ja uuritakse kogutud ajuandmetest, mis on nendel gruppidel ajus vahet. lihtsalt öeldes tehakse lahutustehe “teadvustas (nt sinist ringi)” – “ei teadvustanud (nt sinist ringi)” ja loodetakse saada vastuseks “(nt sinise ringi) teadvuse neuronaalne korrelaat”.

ootaksin huviga k6iksugu kommentaare eriti neilt, kes pole lähedalt seotud teadvuseteadusega, kuid omavad p6hiarusaamu (teaduslikust / filosoofilisest) loogikast – kas me sellise strateegia abil saame kätte teadvuse neuronaalsed korrelaadid? kas see lahutustehe on m6istlik? (meeldetuletuseks: TNK on vähim neuronaalsete mehhanismide kogum, mis on piisav vastava objekti teadvustatud kujutise jaoks)

Advertisements
Rubriigid:üldine, TNK
 1. Kriku
  mai 5, 2009, 10:03 e.l.

  Kui filosoofilisi ja diletantlikke mõtteid oodatakse, siis ma teeks otsa lõpuks lahti 🙂

  Kas ei võiks arvata, et kujutiste teadvustamine sõltub vähemalt kahest teineteisega mitte just tingimata seotud protsessist? Esiteks võrdlemine juba mälus olevate kujutistega ning pidev valik nende vahel (see seletaks kuubi näidet – ajul on raske otsustada kahe üheväärse varem salvestatud ekraanil olevaga võrreldava objekti vahel, antud juhul siis üht- ja teistpidi asetatud läbipaistev kuup) ning teiseks nähtu prioritiseerimine (pöörlevate ristikeste ja paigalseisvate täpikeste näide – võiks arvata, et evolutsiooniliselt on kasulikum olla teadlik liikuvatest objektidest).

  Sellisel juhul tekib paratamatult küsimus, kas need protsessid toimuvad samades aju osades või mitte. Kui vastus on eitav, siis on TNK leidmine oluliselt raskem, sest me ei tea, mis protsessid mis kujutiste puhul olulised on ja kuidas neid omavahel kaalutakse.

 2. jaanaru
  mai 5, 2009, 11:43 e.l.

  mõtted pole sugugi filosoofilised ja diletantlikud, vaid näitavad, et a) teadvuseteaduses saab vähemalt teooreetilisel tasemel kaasa lüüa igaüks, kes mõtelda viitsib ja kellele suured probleemid huvi pakuvad ja b) teadvuseteaduse magistraaltee TNK otsimise näol võib olla tupiktee või siis hargneda peagi mitmeks pisikeseks metsateeks.
  Katsun Kriku kommentaari sisulisemale poolele vastata lähipäevil.

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s