Esileht > silmaliigutused ja teadvus > update: mikrosakaadid ja gamma

update: mikrosakaadid ja gamma

päris blogipidamise alguses sai räägitud kivirahnudest, mida EEGga teadvuse neurokorrelaatide (ja muu) otsimisele viskasid kolleegid Yuval-Greenberg jt (postitus ise siin). nagu juba tookord kirjutasin, oleks huvitav teada, mida need mikrosakaadid tegelikult ajuaktiivsusele teevad. üht-teist me juba teame (Martinez-Conde jt tööd sajandi algusest), kuna aga eelpool mainitud kriitika käis just selle kohta, et EEG’ga mõõdetud gammasageduslik aktiivsus on põhjustatud mikrosakaadidest, siis on huvitav ja oluline teada, et nüüd tõepoolest mitmel pool uuritaksegi seda, mida siis need mikrosakaadid ikkagi rütmilises ajuaktiivsuses ja eriti gammasageduslikul aktiivsusribal muudavad: 1) nagu raporteerisin, käib Melloni laboris Frankfurdis vastava katse ülesseadmine, et uurida, mida mikrosakaadid gammasageduslikus EEG-aktiivsuses põhjustavad ja 2) nüüd leidsin, et gamma-aktiivsuse selle sajandi tähtsaima nime Pascal Friesi grupist on sel aastal ühel konverentsil esitatud peiper “Microsaccades Dynamically Modulate Gamma-band Synchronization in Macaque Visual Cortex.”. (ilmselt võib siis vastavat publikatsiooni oodata 2009. aasta alguses). lahe, nii peabki. see ongi teadus.

Advertisements
 1. ökul3
  oktoober 25, 2008, 8:03 e.l.

  Lihtsalt ääremärkus:
  Millalgi seitsmekümnendatel aastatel rääkis Moskva psühholoog Vladimir Zinchenko nn “vikaarsetest pertseptiivsetest toimingutest”, mis pidid väljenduma ka väikeseamplituudsetes silmaliigutustes ja omama aktiivset rolli tajus ja visuaalses mõtlemises. Temal muidugi polnud siis veel aimugi gammast ja ajukuvamise (nüüd rutiinsetest) meetoditest. Üks Zonchenko raamat oli tõlgitud ka inglise keelde Plenum Press poolt. Kahjuks ei mäleta, kas seal raamatus ka konkreetselt sellest küsimusest räägiti.

 2. ökul3
  oktoober 25, 2008, 8:06 e.l.

  Veel:
  “Vikaarne” Zinchenko kõnepruugis tähendas vist “asendavat”, so päris keskkondlike objektide manipulatsioonide asemel sis mudeldavat, seesmises plaanis toimuvat tegevust, kus silmaliigutuskeskuste aktiivsus manipuleerib pertseptiivsete representatsioonidega.

 3. ökul3
  oktoober 25, 2008, 8:28 e.l.

  (Kolm on kohtuseadus öeldi kunagi, kui ma koolis käisin, nii et kolmas komment järjepanu):
  Silmaliigutustest on päris kompaktne kogum artikleid kõige viimases veebiajakirja Journal of Vision numbris (8/14, erinumber silmaliigutustest). Täistekstid tasuta avatavad.

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s