Esileht > visuaalsed illusioonid > kodune katse

kodune katse

noored inimesed on valmis tegema pea kõike, et kogeda uudseid elamusi. näiteks suitsetatakse või näritakse seeni, et näha hallutsinatsioone. tänases postituses juhendame, kuidas hallutsinatsioone tekitada koduses keskkonnas. nendime, et ilmselt jääb nende sisu kõvasti alla mõnele ainete poolt tekitatud hallutsinatsioonile, kuid tegu on küllaltki turvalise viisiga, kuidas neid tekitada.

nimelt on teada, et välise stimulatsiooni puudumisel hakkab aju ise pilte genereerima. kõige täiuslikum oleks seega ära lõigata kogu sensoorne informatsioon – olla helikindlas ja täiesti pimedas ruumis, kus pole lõhnu jne. sellist olukorda nimetatakse sensoorseks deprivatsiooniks, aga seda me esialgu ei soovita, kuna see võib tõepoolest hulluks ajada ja seda kõike pole vaja.

ajakirja Perception detsembri numbris kirjeldatakse ühte katset, kus Frankfurdi Max Plancki Aju-uuringute Instituudiga võttis ühendust üks kunstnik, kes soovis olla kolm nädalat ilma visuaalse sisendita, et oma kunsti-katse jaoks kogeda visuaalseid hallutsinatsioone. selleks kaeti ta silmad, nii et ta ei näinud enam mitte midagi. ta pidas diktofoni abil päevikut sellest, mida ta nägi. ta kirjeldas, et tugevnesid ja teravnesid kuulmine, haistmine, puutetundmine ja maitsmismeel. ta rääkis, et ta oli nagu suures kuplis, kus domineerisid helid, kuid kus silme ette tekkisid kujundid, mida ei saanud kuidagi tagasi või ära hoida. hea uudis on see, et ta koges neid hallutsinatsioone mitte alles pärast kolme nädalat, vaid kohe esimesest päevast, seega on tegu tõepoolest katsega, mida igaüks kodus paari tunniga teha võib. (kauem me ei soovita! üle ühe päeva kestvates katsetes peavad olema erilised meetmed silmakahjustuste vältimiseks!)

kui proovida, siis mida võib oodata? meie kunstnik koges hallutsinatsioone eelkõige siis, kui ta oli rahulikus seisundis. hallutsinatsioonid hõljusid tema ees 3D ruumis. Esimese kahe päeva jooksul olid hallutsinatsioonid “hämmastavalt teravad, pidevas liikumises ja briljantsete värvidega”, hiljem värvid kadusid. kunstniku kirjelduse järgi oli tal mitmesugustesse kategooriatesse kuuluvaid hallutsinatsioone (alljärgnevalt vaid näited):
a) amööbi-kujulised pidevas liikumises olevad kujutised
b) kollased pilvekesed, mis liikusid visuaalse välja äärealadelt keskele kokku ja seal kadusid
c) ringikesed peene sisemise struktuuriga, mis liikusid nagu b
d) “ruum”, staatiline 3D mustvalge stsenaarium sähvatustega
e) lained – heledad lainekujulised objektid, mis liikusid diagonaalis üle tumeda visuaalse välja
f) “veripunane muster”
g) sähvatused, valguslaigud, udupallid, loorid

tore oli muidugi ka see, et kasutades endale “antud või õpitud” oskuseid, joonistas kunstnik need kõik hallutsinatsioonid ka hiljem üles. et teha teaduslik katse ja mitte vaid vaatlus, võrreldi samadele kujunditele tekkivaid ajuvastuseid fMRI aparatuuri abil kahes tingimuses: 1) kui nad tekkisid hallutsinatsioonide kujul ja 2) kus kunstnik neid samu “hallutsinatsioone” vaid ette kujutas. leiti, et hallutsinatsioonide tingimuses olid rohkem aktiveeritud aju visuaalsed piirkonnad, mis sobis kokku sellega, et kunstnik kirjeldas hallutsinatsioone olevat palju teravamad ja detailirohkemad kui ettekujutatud kujutised. ettekujutamise tingimuses olid rohkem aktiveeritud aju frontaalsed piirkonnad, ilmselt seoses ettekujutamise kontrollimisega, sest ettekujutamisel peab endale “pildi silme ette manama”, hallutsinatsioonide korral aga tulevad pildid silme ette iseenesest.

head katsetamist!

Advertisements
 1. anu
  juuni 10, 2009, 11:08 e.l.

  Käib vist ka hallukate alla, või siis fosfeenid …
  Kui olin 5-6 aastane, siis mingil perioodil nägin voodis olles kinnisilmi enne magamajäämist imeilusaid värvidemänge. Natuke oli vaja keskenduda, ja hakkasidki voolama värvilised elastsed valgusetahvlid ruumiliselt mu silme ees. See ei olnud uni, magama jäin aga küll pärast nende mõningast vaatamist. Sellepärast nimetasingi neid “unevahenditeks”. Kuid see nähtus kestis lühikese perioodi jooksul mu elus. Kui nad ära lõppesid, oli mul kohutavalt kahju, sest midagi nii ilusat pole ma ei enne ega pärast kinnisilmi näinud.

  Küsimus on selline, et MIS mul ajus sel perioodil teisiti oli? Eks mingid piirkonnad ajus said ärritatud, aga mis selle põhjuseks võis olla? Olin sel perioodil niipalju kui tean terve, ei tarvitanud mingeid ravimeid ega loomulikult ka mitte narkootikume. Oli periood elus, kus ma küll olles väike laps, tõdesin õhtuti voodis lamades endamisi “ma olen õnnelik”.

 2. Jaan
  juuni 10, 2009, 4:49 p.l.

  see võis tuleneda ka lihtsalt sellest, et aju visuaalsed piirkonnad olid mingil põhjusel liiga aktiivsed. niipalju kui ma tean, tuleb seda lastel vahel ette – aju kasvab ja areneb ning selle käigus juhtub üht-teist põnevat, mis ei pea kaasnema mingi haigusliku nähtusega.

 3. anu
  juuni 11, 2009, 11:02 e.l.

  ma kahtlen, kas sel on seost asjaga, aga olen selline inimene, kel on mõningasi probleeme inimeste näo järgi äratundmisega. Kohati ka kõne eristamisega, kuigi kuulmine on korras. Millal see algas, ei tea, igatahes ca 10 aastat tagasi hakkasin aru saama, et teised inimesed teevad üksteistel paremini vahet kui mina.

 4. jaanaru
  juuni 11, 2009, 11:25 e.l.

  kui oled huvitatud sellest, kas Su nägude äratundmine tõepoolest on kehvem kui teistel (st teaduslike kriteeriumite alusel), siis soovitan Cambridge Ülikooli teadlaste poolt kokku pandud nägude äratundmise testi, mida on võimalik teha tasuta ja anonüümselt internetis: http://www.faceblind.org/facetests/fgcfmt/fgcfmt_intro.php . ka kõik teised võivad proovida (olen seda testi ka ise teinud).

 5. anu
  juuni 11, 2009, 11:55 e.l.

  67% olin suht segaduses 😦

 6. jaanaru
  juuni 11, 2009, 12:08 p.l.

  minu teada 80% on keskmine ja alla 65% võib viidata nägude äratundmise raskusele, seega Su introspektsioon oma võime kohta nägusid eristada on adekvaatne: ta on pisut madalam kui kaasinimestel, kuid samas siiski piisavalt hea, et igapäevastes tegemistes hakkama saada.

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s