Esileht > muu sodi > kummitab, kUmmITaB

kummitab, kUmmITaB

Eile juhtusin telekat vaatama. Saksa kanalitel on kohati ka asjalikke saateid. Üks on Galileo, mille puhul võib juba nime järgi järeldada, et seal tehakse katseid ja uuritakse igasugu küsimusi. Galileo tuunitud variant on “Galileo Mystery”, kus uuritakse “müstilisi” asju. Noh, eile uuriti kummitamist. (uuuuu!)

Kas keegi on näinud kummitust? Mõni on – näiteks silmanurgas vilksab vari. Kas keegi on tundnud kummitust? Mõni on – näiteks üle terve keha tekib kõhedustunne või siis on tunda “kellegi kohalolekut”. Sääraseid kummitusi kogeb tihemini vanades majades, näiteks vanades Inglismaa-Šotimaa lossides.

Niisiis, kas meil on mingit selgitust neile kummitusfenomenidele? Üllataval kombel selgub, et “kummitamine” võib olla seotud infraheliga – heliga, mis on madalama sagedusega kui see, mida inimesed teadvustatult kuulevad, ehk madalam kui 20 Hz. Tuntud on ühe teadlase juhtum, kus tol hakkas büroos kummitama, mispeale ta kangekaelselt asus sellele selgitust leidma. Sageduspektrumi uurimine näitas tugevat aktiivsust 19 Hz kandis. Selgus, et infraheli tekkis ruumi mõõtude ja ruumi hiljuti paigaldatud ventilaatori koostoimel. Seesama teadlane käis seejärel Edinburghi lossis, kus turistidel alatasa “kummitab” ning mõõtis ka seal tugevat infraheli, mis tekkis tuule toimel.

Kas selle kohta on ka teisi näiteid? Richard Wiseman on neid fenomene korduvalt uurinud. Kirjeldan lühidalt ühte tema väga huvitavat katset: ühte suurde saali kutsuti “muusikaürituse raames” palju muusikasõpru. Ühel juhul lasti tavalist muusikat, teisel juhul oli samasse muusikasse lisatud teadvuslikult mittetajutav infraheli (17 Hz) komponent. vahepeal lasti katseisikutel täita ka küsimustikke selle kohta, kuivõrd neil kahtlaseid ja kõhetuid tundeid on – tõepoolest, infraheli tingimustes oli 22% rohkem “õudukaid”.

Mõtlesin just, et päris huvitav saade see “Galileo Mystery”, kui saade lõppes, umbes sõnadega – “me oleme leidnud selgituse kummitamisele … see on tekitatud infraheli poolt”. MIDA? see pole ju selgitus, see on ju alles huvitavate küsimuste algus, sest huvitav pole mitte teada seda, et infraheli tekitab kummitusi, vaid seda, KUIDAS infraheli kummitusi tekitab. Kasutades seda, mida me juba teame, võime küsimuse ümber sõnastada: KUIDAS aktiveerib infraheli ajus mingeid ühikuid, mis tekitavad visuaalseid nägemusi ja kõhedustunnet??? (miks tekivad just “kummitused” ja “kõhedus”, aga mitte tunne üldisest rahust ja virtuaalne kohting Lumivalgukesega?)

PS: pärast teksti kokkukirjutamist lõin teaduslikku otsingumootorisse “infrasound” ja leidsin ühe 2008. aasta artikli ajakirjast Cortex (kõva ajakiri!), kus võrreldi kummituste tekkimist infraheli, elektromagnetväljade ja kontrolltingimustes. Kahjuks (või õnneks?) sellest uuringust mingeid tulemusi ei tulnud ja järeldati, et “kummitamine” on ikkagi psühholoogiline nähtus, st inimesed kujutavad seda endale ette, näiteks vanades lossides olles ja “teades”, et seal kummitab. Olgu, kuidas ta ka on – igal juhul tekib kummitamine meie endi ajus.

Ja mis on sellel kõigel seost teadvusega? Igasugused hallutsinatsioonid, nägemused, kummitused jne on huvitavad iga teadvuseteadlase jaoks, sest nad näitavad, et aju mitte ainult ei suuda rekonstrueerida pilti sellest, mis tema ümber näha on, vaid suudab ka genereerida midagi, mida objektiivselt ei eksisteerigi. teadvus on virtuaalne reaalsus. on või?

Advertisements
Rubriigid:muu sodi
 1. anu (see asjatundmatu)
  mai 12, 2010, 4:39 p.l.

  Vabandust vana teema tõstmise pärast, aga tahan küsida mitte kummituste, vaid UFOde kohta (no mis seal vahet tglt). Ja selliste kohta, nagu siin näites
  http://para-web.org/viewthread.php?tid=5852&page=5#pid66804

  Siinkohal aga tsiteerin veel antud postitusele järgnevat postitust:
  “Kui nad on aga moodustised, mis on midagi vahepealset individuaalsete hallutsinatsioonide ja reaalsete õhusõidukite vahel, siis sobib see suurepäraselt.”

  Kuidas suhtute selliste nähtuste olemasollu; nähtuste, mis paiknevad kuskil individuaalse halluka ja millegi (tundmatu?) reaalse vahel? Kui tegemist on puhtalt ühe inimese hallutsinatsiooniga, kuidas siis saab teine inimene seal kõrval näha samuti hallukat, aga veidi teistsugust?

 2. Riho
  mai 12, 2010, 8:00 p.l.

  UFOd tavaliselt ei olegi vist hallukad, vaid pigem mingid atmosfäärifenomenid või “täiesti normaalsed lennumasinad, mis mõnele paistavad huvitavad”, nii et neid võivad tõepoolest korraga näha mitmed inimesed. Kas keegi arvab, et enamus “UFO-juhtumeid” on hallutsinatsioonid?

 3. anu
  mai 13, 2010, 6:51 e.l.

  Väga suur osa UFO-juhtumeid ongi seletatavad atmosfäärinähtuste või lennukite-kopterite ja muu maise tehnikaga. Aga teatav osa kohe mitte kuidagi ei ole. Seal peab olema mängus suur annus hallukaid. Näiteks see juhtum ka: http://para-web.org/viewthread.php?tid=5852&page=2#pid42557
  Muidugi võib alati väita, et tegu on lihtlabase tahtliku väljamõeldisega, et endale ja teistele huvitavam paista, kuid siiski …

 4. jaanaru
  mai 13, 2010, 7:03 p.l.

  kahjuks jah me siin kõike selgitada ei oska (ja vahel, kui pole kindel, kas tõepoolest on midagi, mida selgitada, polegi seda vist mõtet teha)

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s