Esileht > muu sodi, silmaliigutused ja teadvus > vandenõuteooria (nagu ühes korralikus blogis olema peab)

vandenõuteooria (nagu ühes korralikus blogis olema peab)

need, kes blogiga algusest peale olnud on, teavad, et alustasime teadvuseteadlaste õudusunenäost, milleks olid imetillukesed silmaliigutused, mis tekivad siis, kui inimene üritab pilku paigal hoida. tegelikult pole mikrosakaadid sugugi ainult teadvuseteadlaste õudusunenägu – nad tekitavad probleeme igaühele, kes EEG abil seda (ehk kõige huvitavamat) gamma-sagedusriba uurida tahavad. see publikatsioon, mis 2008. aastal pani põntsu kogu EEG-uuringutele, on võrreldav eelmises postituses fMRIle pandud põntsuga (ainult selle vahega, et EEG-põntsu-artikkel oli üüratult vähem konstruktiivne kui fMRI-põntsutaja).

igal juhul, siin Frankfurdis, on mul nüüd selge, mis nende mikrosakaadidega tegelikult on – tegu on vandenõuga. evolutsioon pole mikrosakaade loonud sugugi mitte selleks, et pilti stabiliseerida (nagu rumalast peast siin blogis pakutud), vaid selleks, et firmad (nagu see siin), mis toodavad riist- ja tarkvara, mille abil on võimalik analüüsida silmaliigutusi, saaksid tohutuid kasumeid. tõepoolest, plaan oli geniaalne. silmaliigutusi on uuritud kogu aeg, aga töid, mis on tehtud vastava aparatuuri abil, on selgelt vähem kui neid, kus kasutatakse EEGd. Lisaks kasutati tihtipeale just odavamaid versioone silmaliigutuste uurimise masinatest. nüüd, kus on teada, et mikrosakaadid tekitavad EEG gamma-analüüsis artifakte, ostavad laborid üle terve maailma aparatuuri ja tarkvara, mille abil silmaliigutusi analüüsida. Ja nad ostavad just kallimaid masinaid, kus silmaliigutuste analüüsiks ei ole tarvis mitte katseisiku pähe mingit aparatuuri panna (seal on ju juba elektroodid), vaid kus silmaliigutusi jälgib kaugemalt tulev infrapunakiir.

Vandenõu! Te ei usu mind? mul oli eile võimalus lühidalt juttu puhuda ülalpool mainitud firma esindajaga. ütles, et käed ja jalad on tööd täis – rändab ühelt kontinendilt teisele, müüb igal pool oma tehnoloogiat. näiteks siin, Frankfurdi Aju-Uuringute Instituudis on ta nüüd käinud juba neli korda. Siia on ostetud viimase aasta jooksul 4 eye-trackerit. Lisaks testiti eile siin eye-trackerit, mis on sobiv MEG’ga ja mis maksab omakorda 10 000 Eurot rohkem kui tavaline EEG-ga sobiv eye-tracker. Summad on suured, numbrid on suured. Vandenõu on täiuslik. Ainus probleem on see, et pole veel hästi selge, kuidas silmaliigutuste aparatuuridega kauplevad härrad selle triki ikkagi ära tegid, et evolutsiooni käigus sellised silmaliigutused on välja arenenud, mis EEG-mõõtmist segavad … aga peagi mõtlen selle ka välja!

Advertisements
  1. Jaan
    jaanuar 30, 2009, 11:54 e.l.

    rääkisin just oma phd-juhendajaga: tal on väga lahedaid tulemusi gamma-aktiivsuse olulisusest teadvuses ja ülalt-alla suunatud protsessides, kuid ta EI SAADA neid ajakirjale teele, sest teab, et tänu “silmaliigutuste-jamale” tuleb sealt mõne revieweri poolt kohe vastav nääklemine – ta ootab, kuni “paanika on üle läinud” (ja aitab ise paanika taandumisele kaasa kahe peagiilmuva kommentaar-artikliga), sest on lihtsalt kahju häid tulemusi ülepaisutatud probleemi tõttu halvemas ajakirjas avaldada (tema enda kommentaar asjaga kursis olijatele: “ma ei taha maanduda ajakirjas Journal of Vision”)

  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s