Esileht > ajuteadus > ajurütmide trendid

ajurütmide trendid

kui vaadata viimaste aastate trende aju rütmidega tegelevas neuroteaduses, siis jääb kohati mulje, et kõik on väga “gamma-gamma-gamma” keskne. gamma-rütm ajus on rütm, mille sagedus on kõrgem kui 25 Hz. seda võib mõõta ajju implanteeritud elektroodidega, aga näiteks ka täitsa “koduselt” – EEG abiga. populaarne on ta küll: mäluprotsessides, tajuprotsessides, teadvuses, tähelepanus. seda toredam ongi, et sel suvel ilmus tippajakirjas Science publikatsioon, kus taas tõusis kognitiivsete protsesside jaoks esiplaanile hoopiski madalam rütm – delta, sagedusega umbes 0.5 kuni 4 Hz.

Delta polnud üldse eriti trendikas viimastel aastatel, välja arvatud une-uurimises, sest suureamplituudilised ja aeglased delta-lained on just sügava une tunnusteks. sügav uni omakorda on ju aga kõrgete kognitiivsete protsesside täielik vastand! seda sümpaatsem oli Peter Lakatosi ja teiste leid: kui ülesandes on rütmilisus, mis vastab delta-rütmi sagedusele, siis on just delta-rütm see, mis vahendab tähelepanulist selektsiooni ja mõjutab omakorda ka muidu väga iseseisvat gammat!

Katsealusteks olid kaks ahvi (tundub, et saame aasta lõpus jälle blogihoroskoopi oma ahvindusega), kellel olid ajus, visuaalsetes piirkondades mikroelektroodid. Ülesanne oli lihtne: vaheldumisi esitati auditiivseid ja visuaalseid signaale (toone ja sähvatusi); ahvid pidid keskenduma kas toonidele või sähvatustele (ja teist tajumodaalsust ignoreerima) ning tõmbama kangist, kui nende poolt jälgitavas modaalsuses esitati teistest erinev objekt (sihtobjekt). toonid ja sähvatused ei tulnud küll päris kindla rütmiga, kuid keskeltläbi võttes olid nad delta rütmi (3Hz) suhtes vastastikku antifaasis. hämmastav oli see, mida mõõdeti elektroodidelt: aju visuaalsetes piirkondades võis ka mõõta võnkumist, mis oli delta-rütmiline, kuid eriline oli see, et kui võrreldi võnkumist visuaalse tähelepanu tingimustes võnkumisega auditiivse tähelepanu tingimusega, siis leiti, et need võnkumised (mis olid põhjustatud erinevasse modaalsusesse suunatud tähelepanu poolt) olid ka antifaasis. Kui ahvike keskendus visuaalses modaalsuses toimuvale, siis olid kõik visuaalsed stiimulid “optimaalses faasis” – stiimulid jõudsid ajju siis, kui vastavad neuronid olid parajasti hea erutatavuse seisundis – ja auditiivsed stiimulid jõudsid ajju nende samade neuronite “mitteoptimaalses faasis”, kus nad muud töötlemist ei seganud. kokkuvõtvalt: aju ise seadistas oma tähelepanu rütmi 1) vastavalt ülesande rütmile ja 2) vastavalt parajasti ülesandeks olevale tajumodaalsusele.

ja mis tegi kuningas gamma? kuningas võnkus delta-rütmiga kaasa – kui delta oli parajasti “hea erutatavuse” faasis, siis oli gamma-rütmi amplituud ka suurem, kui delta oli “mitteoptimaalses” faasis, siis oli gamma amplituud väiksem. hämmastav oli ka see, et delta ja gamma mõlemad olid visuaalse tähelepanu tingimuses suurema amplituudiga ka just stiimuli esitamise hetkel, seega ennustavalt. lühidalt: aju vastus ühele stiimulile sellises rütmilises ülesandes sõltub sellest, millises faasis parajasti on delta-rütm ja aju seab rütmilises ülesandes delta-rütmi ennustavalt nii, et oluline stiimul jõuab ajju sellises delta-faasis, kus stiimul saab kõige paremini töödeldud. äge! muuseas, ülesande rütme võib olla erinevaid, nii et arvatavasti pole see deltaga leitud fenomen midagi delta-spetsiifilist, vaid samamoodi võib kiiremate ülesande rütmide korral valikut teha ka alfa-rütm (ca 10 Hz) jne. tähtis on see, et aju suudab seda rütmilist struktuuri tabada ja ära kasutada, et sissetulevat infot optimaalselt töödelda.

aga delta on nüüd ka popp ja “in”, nii et minge ostke seda poest!

Advertisements
Rubriigid:ajuteadus
 1. Elhvriede
  veebruar 2, 2009, 12:25 p.l.

  Käisin just Selveris, aga deltat ei pakutudki.
  😦

 2. Jaan
  veebruar 2, 2009, 1:04 p.l.

  juu oli kõik juba ära ostetud!! tuleb kohe hommikul vara kohal olla

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s