teadvuse tuba

Kuna labori teadvust uurivad üksused ei toimi minu arvates veel mitte kõige efektiivsemalt, tegin üleskutse käia üle nädala reedeti koos mitteametliku tiitli “teadvuse klubi” (ingliskeeles kõlab paremini) all ning seal arutada ühiseid plaane ja ettevõtmisi.

Esimeseks kohtinguks tegin ettepaneku tulla välja teemade ja küsimustega, mis tunduvad huvitavad ja teaduslikult lahendatavad ja mida meie labor järgnevate aastate jooksul uurida võiks. ühena soojendusprobleemidest nimetasin ka siin blogis käsitletud probleemi teadvustamise ajahetke(de) määramise kohta, niisiis on igaüks, kes midagi arukat välja pakub, minu kaudu otsekohe esindatud ka meie klubihakatises.

Keskse teema nimetasin aga “visuaalse teadvuse võlukunstiks” – küsimus sellest, milline on meie fenomenaalne visuaalne teadvus tegelikult ja kuidas ta saab olla selline nagu ta on. Siin peitubki minu jaoks see “maagia” – 3 korda sekundis teeme silmaliigutusi, mistõttu pilt silme ees peaks hüppama, kuid ta on stabiilne; võrkkestal on valgustundlike retseptorite arv ja tüüp olenevalt kaugusest keskpunktist väga erinev, ajus saab see sama keskpunkt (foovea) esindatud ja analüüsitud palju rohkemate neuronite poolt, kuid meile näib, et kogu pilt on homogeenne – igal pool sarnane, nii fiksatsioonipunktis kui ka sellest eemal; kuidas saab teadvustatud kujutis olla nii selge ja ühemõtteline, olgugi et sisend võrkkestal on mürarohke ja ambivalentne? lisaks sellele tundub meile, et me näeme kõike, kuid tegelikult ei ole see tõsi, see on arvatavasti illusioon – kuidas ja millega on täidetud nägemise perifeersed piirkonnad, kus meil tegelikult informatsioon puudub? ühes küsimuses: kui nägemine koosneb tegelikult hüplikust, ebaühtlasest ja mürasest sisendist, siis kuidas on võimalik sellest tekitada “võluvat” teadvuskujutist? Kus on selle võluva teadvuskujutise neuronaalsed korrelaadid?

Kõlab keeruliselt. Ehk mõnelegi kõlab mõttetult. Miks aega raisata selle peale? Esiteks on tegu tõepoolest ja otseselt teadvuse uurimisega – need ja paljud seotud küsimused on otseselt olulised, vastamaks küsimusele “mis ja milline see fenomenaalne teadvus üldse on?”. Teiseks on selles suures grupis väga palju väga huvitavaid ja vastamata küsimusi (millest osad said eelmises lõigus mainitud). Kolmandaks olen aga silmas pidanud seda, millistel aladel meie klubi liikmed tugevad on – silmaliigutused, perifeerne nägemine, ennustuste ja mäluinfo põhjal teadvuse kujundamine. Muidugi võiks eesmärgiks seada “teadvuse suure probleemi lahendamise”, kuid ilmselt töötame aktiivselt koos siin mitte rohkem kui 2-3 aastat – tasub olla realistlik ja alustada sealt, kus tänu inimeste oskustele ja huvidele saaks tõepoolest ka midagi tehtud.

siiski on kõik lugejatepoolsed kommentaarid, soovid ja suunaandmised oodatud 🙂

Advertisements
  1. Kommentaare veel pole.
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s