Esileht > üldine > teadvuse blogi: pool aastat täis

teadvuse blogi: pool aastat täis

teadvustasin endale jalutuskäigul, et eile täitus blogi sünnist pool aastat. reageerin sellele vägagi tavalise ütlusega: “uskumatu, kui kiiresti aeg lendab”. samas on see pool aastat olnud ka väga vaheldusrikas ja mis veelgi tähtsam – ideederohke, seega on ka subjektiivne kiirus ehk selgitatav. Loodetavasti on siia blogisse enamus viimase poole aasta olulistest mõtetest ja ideedest kirja saanud, sest seesugune selle blogi suunitlus oligi: kasutada seda päevikuna enda ja teiste jaoks ja märkida siia üles sammukesi teadvuseteaduses.

aga mõned arvud ka! poole aasta jooksul on blogis olnud
– 104 postitust
– 298 kommentaari
– 9066 külastust

kuhu oleme siis jõudnud? arvan ühelt poolt, et teadusmaailm pole selle poole aasta jooksul teadvusele oluliselt lähemale jõudnud. poole aasta kõige olulisem töö teadvuse jaoks oli kindlasti hiljuti Dehaene’i jt Plos Biologys ilmunud artikkel, mida siin blogis sai piisavalt nämmutatud küll. Teiselt poolt leian, et mul on küll õnnestunud selle poole aasta jooksul vähemalt enda jaoks mitu olulist mõtet ja küsimust koguda.

– TNK otsing subtraktsioonimeetodiga ei vii meid teadvuse probleemi lahendamiseni, sest
– ehk ei ole oluline mitte uurida “visuaalset teadvust”, vaid seda, kuidas aju nägemis- ja muudes sensoorsetes keskustes toimuv töötlus saab ühendatud teadvusega, kusjuures
– teadvus ise on ehk mingi üldine ajuprotsess, kuhu muid protsesse (k.a. sisendit) integreeritakse, sealjuures on huvitav küsida
– kuidas see integratsioon saab toimuda nii, et kõik sündmusega seotud aistingud (nt punane põrkav ja põrkamisel rõvedat häält ja haisu tekitav kuup) teadvuses ühendatud on (juu on “süüdi” eelnev kogemus) ja
– mis otsustab, kas mingi (nt visuaalne) informatsioon saab teadvusega integreeritud või ei?
– näiteks kas on võimalik, et teadvusesse integreeritakse miski alles siis, kui ta evib süsteemis piisavalt palju informatsiooni = kui ta süsteemile midagi tähendab?
– kas miniatuursed silmaliigutused aitavad sisendist ammutada rohkem informatsiooni?
– kas on iga sisenditüübi (nt ruumisageduse) jaoks mingi kindel informatsioonikriteerium (SNR?), millest alates ta teadvustuda saab? miks?
– vähe on uuritud seda, mis on meie teadvuslik visuaalne kogemus igapäevaelus: “a nice wide-screen HDTV experience”. kuidas see saab nii olla? (vs silmaliigutused, mürastatud sisend, retseptorite ebaühtlane jaotus). kas tegu on illusiooniga?
– isegi kui tegu on “HDTV illusiooniga” on siiski tarvilik küsida, KUIDAS ja KUS see illusion ajus tekib, sest just see illusioon ongi meie visuaalne teadvuslik kogemus !!! (ja mitte üksikud vernierid, landoltid …)
– ühesõnaga: mis on see, mida me tegelikult näeme, ja miks me näeme just nii nagu me näeme?

Nende tekkimise eest pean peamiselt tänama vestluseid professor Bachmanni ja (noor)härra Juhan Aruga, teisalt olid mõtete munemises süüdi ka diplomitöö, ergutav sisend MPI kolleegidelt, phd-projektideks ettevalmistamine ja suures osas ka see blogi ise – oli motivatsiooni kogu aeg midagi olulist mõelda ja kirja panna ning kommentaatoritega diskuteerimine avardas silmaringi rohkem kui ühel korral.

aitäh kõigile, kes viitsivad lugeda ja vahel kommenteerida!

poole aasta täitumise puhul võtan vastu ka õnnitlusi, koogitükke, säraküünlaid ja konstruktiivset kriitikat selle kohta, mida siin blogis edaspidi paremini teha.

Advertisements
Rubriigid:üldine
 1. Kristjan Korjus
  aprill 1, 2009, 1:23 p.l.

  Õnnitlused poole aasta möödumise puhul!

  Olen isiklikult väga tänulik kõige selle eest, mis te teete, sest endal poleks ilmselt aega ja viitsimist kõike seda ise uurida. Kuid nüüd tänu teile avastan ennast isegi vahel päris keeruliste artiklite tagant ning tundub, et huvi ei paista kaduvat.

  Mulle meeldib ka see, et teie blogi läheb järjest keerulisemaks – see sunnib rohkem töötama ja mõtlema. Kuid võib olla tõstaksid tuju (ja enesehinnangut :)) ka vahetevahel ilmuvad postitused, mis oleksid lihtsamad. Näiteks mingid Ramachandrani veidralt huvitavad katsed (või patsiendid), mis aju erilisust seletavad või mingid sarnased lihtsalt mõistetavad aga tähtsa mõttega ideed.

  Igaljuhul edu järgmiseks pooleks aastaks!

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s