Soojusest

Ühtegi tordilõiku me blogi sünnipäeva puhul ei saanud. Sellest järeldasime, et oleme ise lugejate vastu liiga kalgid olnud – viimane aeg tuua blogisse taas soojust! Niisiis kirjutamegi inimestevahelisest soojusest (et tõsta ka blogi üldist temperatuuri).

Yale Ülikooli küllaltki taibukad teadlased tulid järgneva hüpoteesi peale: ehk piisab pelgalt füüsilise soojuse tundmisest, et tunda ka inimestevahelist soojust??. katse viidi läbi elegantselt: katseisikud saabusid kõrghoone fuajeesse, kus neid võttis vastu assistent, kellel oli käes patakas pabereid, raamatuid ja muidugi tass kohvi. Koos siseneti lifti. Seal tegi assistent hapu näo ja palus, et katseisik hoiaks tassi kohvi, seni kui ta ise paneb kirja katseisiku nime ja osavõtuaja. Aga muidugi peituski just siin kogu trikk ja eksperimendi võlu: kohvi võis olla kas tulikuum või jääkülm ja muidugi oli ka tassi temperatuur vastav. nii oligi võimalik jaotada katseisikud kahte gruppi: sooja ja külma. Nüüd tuli ülesanne: katseisikud lugesid isik A kohta, kes oli intelligentne, osav, otsusekindel, praktiline ja ettevaatlik ning pidid hindama seda isikut kümnel isiksuseskaalal, millest pooled olid seotud inimliku soojusega (näiteks: õnnelik / mitte õnnelik) ja pooled mitte (näiteks: atraktiivne / mitte atraktiivne). Tulemus oli põnev: kuuma tassi hoidnud katseisikud hindasid isikut A soojemana kui külma tassi hoidnud katseisikud. Lisaks sellele tehti ka kindlaks, et katseisikud polnud manipulatsioonist teadlikud: nad ei teadvustanud, et nende hinnangud isiksuseskaaladel olid mõjutatud eelnevast tassi hoidmisest. Teises katses näidati, et füüsilise soojuse kogemine viib selleni, et katseisikud valivad eksperimendis osalemise eest pigem sellise auhinna, mida nad saavad sõbraga jagada.

Niisiis – kui tahate kogeda kellegagi inimlikku soojust, siis minge jooge temaga üks kuum tee või kakao. kui tahate olla pigem kalgid, siis võtke jäätist! Teine inimene ei teadvustagi, miks ta tee joomise juures järsku nii sooja südamega on (ja ka teie kakao maksab, raha laenab või oma teaduslikud ideed välja räägib). Võtke nüüdsest alati ka blogi lugemise juurde üks kuum jook, siis tunduvad siinsed külmad teemad palju meeldivamad!

Advertisements
  1. Kommentaare veel pole.
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s