teadvuseteadus omas kodus

nagu ikka teisipäeva hommikuti, istusin oma voodil ja vaatasin oma toas lebavaid juhtmeid. Ja mis selgus – selgus, et komistasin ühe lihtsa illusiooni otsa, mida teiega kohe ka jagan.

tekitab illusoorse kadumise?

tekitab illusoorse kadumise?

vaadake seda pilti. mina vaatasin seda stseeni, niisama, ilma mingi otstarbe või mõtteta (mõtted olid mujal). nagu näha võib, moodustab valgest juhtmest parketpõrandal ruuduke. mu pilk oli keskendatud selle ruudu kaugema külje keskpunkti. järsku märkasin, et juhtmest moodustuva ruudukese alumine serv on kadunud. vaatasin edasi, huviga. vahepeal kadus kogu muu ruuduke peale selle ülemise ruudu külje. selge – tegu on “filling in” fenomeniga, kus silmade fiksatsioonist kaugemale jäävad peened detailid täidetakse ümbritsevaga. ei midagi uut. aga väga vahva oli seda omas kodus, täitsa koduste vahendite ja koduse loomuliku keskkonnaga tajuda.

aga äkki ma kujutasin seda vaid endale ette? kutsusin Mari ja lasin tal samast positsioonist samamoodi ruudukese ülemist külge vaadata. raporteeris täpselt sama fenomeni – ruudukese ülejäänud küljed vahepeal kaovad. aga äkki tahtis Mari vaid mulle meelepärane olla? ka võimalik. seetõttu, kui lugejal aega jääb, võib ta ka ise seda pilti vaadata ja proovida, kas kogeb mainitud fenomeni või ei: fikseerige pilk ruudu ülemisele küljele ja katsuge pilku seal mõnda aega hoida – kas midagi muust ruudust kaob? (mainitud külge peab mõnda aega rahumeelselt vahtima, enne kui illusioon tekib; samuti soovitan tema kogemiseks ekraanile lähedale minna / siis on nurk fikseeritud külje ja teiste külgede vahel suurem ja efekt ilmub suurema tõenäosusega)

minu jaoks oli tänane illusioon taaskord kinnitus, et tegelen õige asjaga: juba selle illusiooni leidmine on lapselikult põnev, tema tekkemehhanismi selgitamine aga on väga huvitav ning otseselt seotud meie teadvustatud kogemusega. teadvuseteadus on tore, sest katseid ja fenomene saab kogeda ilma mingi erivarustuseta – omas kodus, oma juhtmetega, oma teisipäeval …

Advertisements
 1. Anto Nüümne
  aprill 14, 2009, 5:15 p.l.

  alguses arvasin et autor on natuke hulluks läinud et kodus põrandalolevaid juhtmeid vahib, kuid mõnda aega pilti jõllitades kadus mulgi ruudu alumine serv ära … nüüd kõnnin mööda tuba ja otsin oma toast sarnaseid näiteid. nakkav?

 2. Err Oo Kaa Ii
  aprill 14, 2009, 9:49 p.l.

  Ehk on asi unisuses või lihtsalt mu ajast ja arust CRT monitoris, mis nähtut kõige kaunimalt üle ei kanna, kuid kahjuks mina illusioonist osa ei saanud. Damn. 😛

 3. Jaan
  aprill 14, 2009, 10:08 p.l.

  võtan süü omaks – pilt on selgelt kehvem kui päriselt tekkinud illusioon ja on siin postituses eelkõige ka mu näite ja isikliku kogemuse illustreerimiseks. kes tahab seda ise kogeda, pangu keset põrandat mingi pisem ese ja fikseerigu pilk sellest eemale – teatud tingimustes kaob ese (i-pod, mutter, pastakas) teadvusest kindlasti.

 4. Bachmann
  aprill 15, 2009, 6:47 e.l.

  Selliste illusioonide puhul kaob vaadeldav objekt kergemini juhul, kui tema servad on hägused, kui pole teravaid kontuure ja kui üldkontrast pole kõrge. Samuti juhul, kui suudate silmi kindlamalt paigal hoida (mikroliigutusi muidugi tahtlikult elimineerida pole võimalik). Üks koht, kus suhteliselt kergesti ja kiiresti (nt 10-20 sek jooksul) fikseeritud objekt teadvusest kaob on leitav raamatust “Imetabane taju” (Bachmann, Huik, sarjast Mosaiik, Tallinn: Valgus, 1989; lk 71 joonis 3.3 parempoolne pilt). (Võib vaadata ka Bachmann, Breitmeyer, Ögmen, “Experimental phenomena of consciousness: a brief dictionary”, New York: Oxford University Press, 2007, lk 36, Fig. 15.)

 5. Bachmann
  aprill 15, 2009, 6:48 e.l.

  Unustasin: hämaras ruumis objekte fikseerides tekib kadumine tunduvalt kiiremini.

 6. jaanaru
  aprill 15, 2009, 11:31 e.l.

  uuendasin pilti (lähemalt ja hägusam), et kadumist lihtsamaks teha.

 7. kaie
  aprill 18, 2009, 6:40 p.l.

  Ma ei tahtnud seda fenomeni üldse uskuda, aga minulgi kadus alumine külg üsna kiiresti ära (umbes minut vaatamist).

 8. Jaan
  aprill 18, 2009, 8:00 p.l.

  aitäh kõigile, kes usaldasid mind piisavalt, et seda tühja pilti minut või kauemgi jõllitada 🙂 vahva, kui mõni koges ka. igal juhul – kindlasti ei teki selliseid fenomene ainult minu kodus ja kindlasti polnud see praegune näide parim näide. mõte oli rohkem selles, et teadvuseteaduse huvitavate fenomenide jaoks ei pea omama teleskoopi või isegi internetti – tee silmad lahti, pane tähele ja juba ongi huvitav. proovige parem oma kodust ka midagi taolist leida – kas nael seinas kaob, kui keskendada pilk tast pool meetrit paremale?

 9. juuni 20, 2009, 9:17 p.l.

  Jess, mul kadus alumine nurk peaaegu kohe, kui ülemise nurga vaatamisele keskendusin. Nii lahe avastus! 🙂

 10. Jaan
  juuni 20, 2009, 9:34 p.l.

  nagu aru võib saada, olin ka ise üsna õnnelik (pühendasin sellele lapselikule avastusele ju koguni sissekande oma blogis!) 🙂

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s