Esileht > üldine, muu sodi > arvutimängud teevad teraseks!

arvutimängud teevad teraseks!

Kindlasti on nii mõnigi meist oma vanematega pikalt selle üle vaielnud, kas ta peaks arvutimänge mängima või ei. Ilmselt on enamiku lugejate jaoks need vaidlused täiskasvanuikka saamise tõttu läbi, kuid ühel hetkel võivad tekkida uued vaidlused oma enda lastega. Teadke siis, et lastel on teaduslikult toetatud põhjused, miks mängida põmmutaimise ja kõmmutamisega arvutimänge: nende mängude mängimine muudab mängija nägemismeele paremaks.

See, kui hästi me näeme, sõltub sellest, kui heas korras on meie silmad. Aga isegi parimate optiliste tingimuste puhul on nägemise kvaliteet piiratud ajus toimuva visuaalse töötluse ja aju visuaalse süsteemi arhitektuuri poolt. Üks selliseid ülesandeid, millega nägemisteravust mõõdetakse, on kontrastitundlikkus. Kui väikest kontrasti me oleme võimelised teadvustatult nägema – kui hästi me näeme näiteks küllaltki pimedas ruumis või öises metsas? Selge, et kontrastitundlikkus on keskne mõne elukutse jaoks (näiteks piloodid või radioloogid), kus inimeste keskne ülesanne on näha ja ära tunda objekte väga madala kontrasti juures. Aga madala kontrasti juures nägemine on oluline igaühele – näiteks öösel autoga sõites või (vaarikamoosi kandva siilina) udus koduteed otsides. Seetõttu ongi hämmastav, et videomängude mängimine viib kontrastitundlikkuse suurenemisele, kusjuures videomängud parandavad kontrastide nägemist rohkem kui kontaktläätsed!

Esiteks võrreldi kontrastitundlikkust kahel grupil: inimestel, kes on mänginud videomänge ja inimestel, kes ei ole seda teinud. Leiti, et mängijatel on oluliselt parem kontrastitundlikkus. Kas see on treenitav? Järgmiseks katseks võeti katseisikud, kel polnud kogemust videomängudega ja lasti neil 50 tundi videomänge mängida. Kontrastitundlikkust mõõdeti enne ja pärast treeningut (treeningut? Mängu!) – katseisikute kontrastitundlikkus suurenes silmnähtavalt. Huvitav fakt on see, et videomängud mõjusid kontrastitundlikkusele vaid siis, kui tegu oli action-mängudega!!! (ilmselt seetõttu, et action-mängudes toimub stseenide vahetumine väga kiiresti ning visuaalset täpsust on tarvis näiteks sihtimiseks …)

Niisiis, kelle silmad on kehvad, võiks läätsede abil proovida hoopis mõnda ägedamat sorti arvuti- või videomängu. Lisaks on sama grupp teadlasi näidanud ka seda, et videomängude mängimine viib parematele tulemustele tähelepanuülesannetes. Seega: videomängud pole kurjast! Igaüks võib mängimisest kasu saada, nii et vaadake mänguletti uue pilguga (ja pärast mängimist ka teravama pilguga).

Allikas: Li et al., 2009, Nature Neuroscience

Rubriigid:üldine, muu sodi
 1. ökul
  aprill 28, 2009, 2:42 p.l.

  Aga kes oleks küll see, kes võimalikke NEGATIIVSEID mõjusid uuriks ja loendaks? Kas see pluss (terav kontrastitundlikkus) kaalub üles paljusid võimalikke pahupooli? (Kaela- ja silmalihaste pinge halvad mõjud; ruumilis-motoorse koordinatsiooni ja toimingute rutiinide arendamine ebareaalsele virtuaalmaailmale, mille tulemusena pärismaailmas kobaks jäädakse; mängurisõltuvuse efektid; ülemäärane aja kulutamine lihtsalt mängimisele; füüsiliselt arendava “pärisspordi” hülgamine vähearendava meelelahutuse nimel; selle äraõppimine, et tapmine pole midagi keerulist — vajuta vaid nupule (otseselt pärisverd nägemata ja pärisinimese oigeid ja korinaid kuulmata); … Aga nojaa, need teemad on vaid kaudselt teadvusemehhanismide teemad, ma enam ei virise 🙂

 2. kristjan
  aprill 28, 2009, 2:48 p.l.

  🙂

 3. Jaan
  aprill 28, 2009, 2:55 p.l.

  jah, meid huvitab ainult positiivne mõju teadvusele ja teadvustamisele, muust vaikime ! ( 🙂 )

 4. Jaan
  juuni 22, 2010, 6:17 p.l.
 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s