Esileht > aju ja teadvus > Pisikesed Plahvatused!

Pisikesed Plahvatused!

Kirjutasime mõtetelugemisest ja leidsime, et tehnoloogia arenemine selles vallas on olnud ohtlikult kiire – isegi kui hetkel veel ei ole välja lugeda suvalise inimese suvalisi mõtteid omamata vähemalt mingisugust teavat selle inimese aju kohta, muudab algoritmide võimsus, seniste tulemuste robustsus ja teadlaste taibukus selle eesmärgi vähemalt “mitte enam nii võimatuks” (meeleldi võime selle üle vaielda).

See, et keegi meie mõtteid loeb, on juba piisavalt hirmutav, kuid veelgi õudsam oleks, kui keegi mingi tehnoloogia abil meile mõtteid pähe panna saaks! Kirjutan ühest märtsis ilmunud tööst, kus uuriti seda, milliseid tajusisusid saab teadvusesse tekitada erinevate visuaalsete piirkondade otsesel elektrilisel stimuleerimisel (elektrood ajus, mingis piirkonnas, sinna sisestatakse voolu, mis aktiveerib vastavas piirkonnas hunniku neuroneid).

Nagu juba teada peaks olema, pole niisama tungida inimajju ja sinna elektroode asetada – tegu oli taaskord epilepsiapatsientidega. Iga patsiendi ajju oli erinevatesse visuaalsetesse piirkonadedesse platseeritud mõned stimulatsioonielektroodid, mille stimuleerimisel tekkivaid teadvuse sisusid uuritigi. Esiteks tehti kindlaks, millise piirkonnaga tegu on – millistest visuaalsetest objektiomadustest see ajupiirkond hoolib? (seda tehti fMRI abil – näidati erinevaid pilte ja sellest järeldati, millised piirkonnad milliste ülesannetega seotud on; fMRI standardprotseduur.) Näiteks olid mõned elektroodid piirkondades, mis töötlesid lihtsaid objektiomadusi nagu orientatsioon, teised aga kõrgemates regioonides, mis hoolisid näiteks nägudest.

Mis juhtub, kui elektriliselt stimuleerida ühte või teist sellist piirkonda? Kas stimulatsiooni tulemusena tekkiv teadvussisu on erinev olenevalt sellest, kui keerukad on vastava ajupiirkonna poolt töödeldavad objektiomadused? Vaadati seda, kuivõrd paljudest stimulatsioonikordadest patsient üldse midagi stimulatsiooni tulemusena teadvustas. Üllataval kombel selgus, et mida kõrgemal positsioonil töötlushierarhias asub vastav ajupiirkond, seda vähematel kordadel tekitab tema stimulatsioon teadvusliku kujutise. Näiteks orientatsiooni töötlevas piirkonnas tekitas iga stimulatsioon teadvuselamuse, nägusid töötlevas piirkonnas aga vaid iga kümnes!

Kas siis oli vahe selles, milliseid teadvusi sisusid stimulatsioon esile kutsus? Kas kõrgemate visuaalsete keskuste stimuleerimisel tekkisid keerukamad teadvuse sisud? EI, sõltumata stimuleeritavast piirkonnas teadvustasid katseisikud alati sarnaseid sisusid – tähekesi, välgatusi, vilgatusi, sähvatusi, “Pisikesi plahvatusi”. See on üllatav, sest klassikalised teadvuse teooriad ennustaksid, et nägude piirkonna stimuleerimisel tekivad teadvusesse näod, mitte aga pisikesed plahvatused. Siiski on oluline meelde tuletada, et nägude piirkonnas ei teadvustanud patsient üheksal juhul kümnest stimulatsiooni tulemusena mitte midagi. Miks? Huvitav põhjus, mida autorid oma töös mainivad, võib olla see, et ehk mingis kõrges ajupiirkonnas mingite teatud neuronite aktiveerimine ei tähenda ajule mitte midagi – aju ei oska seda kunstlikult tekitatud poolikut aktivatsioonimustrit mitte kuidagi interpreteerida ja seetõttu ei teki midagi ka teadvusesse. Kas astusime jälle sammukese teadvuse küsimuse vastamisele lähemale või hoopis kaks sammu tagasi?

Allikas: Murphey et al., 2009, PNAS

Advertisements
Rubriigid:aju ja teadvus
  1. Jaan
    august 9, 2010, 8:03 p.l.

    see küllaltki hämmastav teadustöö on nüüd kättesaadav ka siit – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2664020/pdf/zpq5389.pdf
    .
    muuseas, on väga huvitav, et sarnased kujundid tekivad ka hallutsinatsioonides. seega on põhjust arvata, et kõik need tulemused viitavad teatud põhimõtetele visuaalse süsteemi organisatsioonis, mis soodustab just teatud lihtsate (“põhiliste”) tajukujundite tekkimist.

  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s