Esileht > üldine, huvitavad küsimused > Teadvus – mis on küsimus?

Teadvus – mis on küsimus?

Blogis on üle 130. postituse väga erinevatel teemadel. Sisu pole laialivalguv, kuid ehk on vahel raske aru saada, mida me siis tegelikult taotleme või mis see blogi juhtiv ja läbiv küsimus on. selge see, et ta on seotud teadvusega, kuid mida me tegelikult teada tahame? teengi lugejate ja ka meie endi jaoks lühikokkuvõtte mõnedest küsimustest ja mõnedest tänaseks arutatud teemadest.

Mis on teadvus? Miks aju töö tulemusena või aju tööga kaasnevalt tekib midagi nagu subjektiivne kogemus? Kuidas on võimalik, et füüsikalised ja keemilised protsessid ajus on kuidagimoodi seotud teadvusliku kogemusega? Miks see peaks nii olema – miks peaks ajus tekkima teadvus? Milline füüsikaline teooria suudab seda selgitada? Miks ta tekkis? Me teame, et palju protsesse ajus saavad toimuda ka teadvuseväliselt – miks meile siis teadvus? kas teadvusel on mingi funktsioon? Kas objekti teadvustamine annab mingi eelise võrreldes situatsiooniga, kus objekti ei teadvustata? Ehk ei olegi üksiku objekti puhul vahet – ehk väljendub teadvuse funktsioon selles, et ta seob erinevad objektid ühte teadvuslikku kogemusse? Kas teadvuse funktsioon on informatsiooni integreerimine? kas teadvus on kuidagi seotud informatsiooni integreerimisega? Mis on vahet ajuprotsessidel, mis viivad objekti teadvustamisele ja mis ei vii? Kas teadvuse neuronaalsete korrelaatide (TNK) otsing on mõttekas? kas see aitab tõepoolest lähemale teadvuse suure probleemi lahendamisele? Kas teadvuse probleem on lahendatav tänapäevaste vahendite, tänapäevase teadusliku mõtteviisi ja tänapäevaste teadmistega? Mis võiks olla võti teadvuse probleemi lahendamisele? Miks tundub teadvuse probleem nii lahendamatu? Miks pole viimase 20. aasta jooksul tehtud nii suurt arengut, kui seda on loodetud? Mida tõeliselt tähtsat oleme me teadvuse kohta teada saanud viimastel aastatel? Kui praegused meetodid ja mõtteviis ei vii teadvuse probleemi lahendamiseni, siis mida peaks muutma?

Meie tagasihoidlik blogi üritab kajastada edusamme ja huvitavaid küsimusi, mis teadvuse temaatikaga seotud on. Muuhulgas oleme küsinud:
Miks teadvus magamise ajal kaob?
Kas teadvust on tõesti tarvis, et reageerida keskkonnastiimulitele?
Kes otsustab – Su aju või “Sina ise”?
Kuidas ühe objekti erinevad omadused, mis on esindatud aju erinevates piirkondades, saavad kokku sõlmitud selleks üheks objektiks?
Mida me tegelikult näeme ühe hetkega?
Miks meie teadvustatud kujutis on stabiilne ja järjepidev, olgugi et me teeme silmaliigutusi ja silmapilgutusi, mis muudavad võrkkestale langevat kujutist hüppeliselt?
Kui kaua aega kulub objekti ekraanil esitamisest selle teadvustamiseni?
Kas teadvustatud taju on järjepidev või koosneb tegelikult üksikutest kaadritest, mida me tajume järjepidevana, kuna kaadrite vaheldumissagedus on piisavalt kõrge?
Mis funktsioon on unel – miks me magame?
Kas mõtted on tänapäevaste tehnoloogiate abil loetavad?

Aitäh kõigile, kes on meie “seikluseid ja seiklusjutte” jälginud. loodetavasti läheb edasine võitlus vähemalt sama põnevalt!

Advertisements
  1. Kommentaare veel pole.
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s