Esileht > inimlikud postitused > Hääled Berliinist: Teadvuseteadus osa 4

Hääled Berliinist: Teadvuseteadus osa 4

tänasest on üsna mitu asja raporteerida – esitan nad esialgu lühidalt, aga kui kellelgi tekib rohkem küsimusi, siis selgitan hea meelega pikemalt.

Gabriel Curio rääkis Brain-Computer-Interfacest (http://www.bbci.de), täpsemalt oli tegu juba mainitud ettekandega “I am a cursor”. kahjuks ei raporteeritud uurimustöid selle kohta, kuidas katseisikud end tõepoolest kursorina tunnevad, vaid mainiti lihtsalt, et see tihtipeale nii juhtub ja et inimestel selline tunne tekib. peamine osa jutust tutvustas brain-computer-interface’i tänapäevaseid rakendusi ehk seda, kuidas on mõtete abil võimalik kontrollida arvutit või masinaid. näiteks suudavad inimesed pärast 20 minutilist (!!) treenimist mõtete abil ekraanil kursorit liigutada, kirjutada ja tetrist mängida.

Minu boss rääkis oma uurimistöödest. kohal olid ka Tononi ja Bachmann. minu jaoks jääb ikkagi küsimus, kas neuronaalne sünkronisatsioon on seotud teadvusega või pigem teadvustamisega – ehk on hetkeline kiire sünkronisatsioonifaas seotud teadvuse välja (või globaalsesse tööruumi / peakompleksi) sisenemisega?

Seejärel kuulasin ühte taimetoitlast, kes õigustas oma teguviise, väites, et kaladel ei ole teadvust – tema arvates ei peaks taimetoitlased tundma moraalseid piinu, kui nad söövad kala, kuna kalad pole teadvusel! siiski pean tõe huvides mainima, et ajuteadlaseid tema argumendid ei veennud – me teame teadvuse kohta liiga vähe, et tõepoolest taimetoitlasi teadvusega olendite söömise suhtes teistest inimestest humaansemaks pidada.

Väga sümpaatse mulje jättis David Edelman, kes üritab uurida teadvust kaheksajalgades. kaheksajalgade aju on meie jaoks müsteerium – seda on väga vähe uuritud ja ta on ehitatud hoopis teistmoodi kui imetajate aju. lisaks on kaheksajalad tegelikult väga osavad – näiteks näitas teadlane videot selle kohta, kuidas kaheksajalale anti purk, mille sees oli krabi, ja kaheksajalg suutis selle avada, ehkki see oli tal esimene kokkupuude purkidega! Päris ägedad olevused. Siiski, nagu esineja ka ise tõdema pidi, on nende puhul teadvust uurida oodatust raskem.

Üks väga põnev poster oli ka, aga sellest kirjutan niipea, kui end taas arvutiseerida suudan.

Advertisements
  1. Kommentaare veel pole.
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s