Esileht > inimlikud postitused > Teadvuseteadus Berliinis: Finaal

Teadvuseteadus Berliinis: Finaal

Viimane päev selleaastasel teadvuseteaduse konverentsil oli väga vahva: hommikust õhtuni oli ta pakitud huvitavate rääkijatega, kes tõid meieni oma põnevaid uurimistulemusi.

Rufin VanRullen rääkis küsimusest, kas teadvus on diskreetne või järjepidev. seda küsimust oleme ka ise arutanud siin. esineja argumentatsioon oli järgnev – kui me arvame, et teadvus on seotud võnkuvate protsessidega ajus, siis peaks ju teadvus ka ise võnkuv protsess olema. arvan, et VanRulleni loengu ajal jõudsime professor Bachmanniga üksmeelele, et “diskreetne” on lihtsalt halb termin – teadvuslik kogemus on ehk tõepoolest perioodiline (vahel teravam, vahel vähemteravam jne), kuid ei koosne “tükkidest”. aga kes teab.

Ryota Kanai käest saime teada, et juba teadvustatud objektide uusi omadusi (muutuv värv) teadvustatakse kiiremini kui uusi objekte, mis viitab sellele, et teadvustamise käigus tekib kujutis objektist, millele siis lisatakse omadusi. selleaastase William Jamesi nimelise auhinna sai Joel Pearson uurimistöö eest, kus näidati, et ettekujutamine muudab teadvust ja mida kirjeldasime siin.

Õhtupoolikul oli sessioon teadvuse mõõtmisest. Anil Seth pakkus Tononi informatsiooni-integratsiooni teooria kõrvale välja ka “kausaalse tiheduse” mõõtme, mis väljendab süsteemi kausaalsete interaktsioonide kogusummat. Andreas Engel rääkis neuronaalsest sünkroonsusest kui teadvuse mõõdust ja kasutas selleks andmeid uurimistöödest, kus näidati, et üldnarkoos viib sünkroonsuse muutmiseni. seda katset kirjeldasime lühidaltsiin.

Päeva lõpuks pani kirsi jäätise otsa Patrick Haggard, kes on hetkel maailma tuntuim (vaba) tahte uurija. muidugi rääkiski ta vabast tahtest ja selle suhtest ajuteadusega. Üritan sellest teemast kunagi midagi pikemalt kirjeldada, aga seniks võib vaba tahte kohta lugeda siit ja siit.

Teadvuse suur probleem konverentsil lahendatud ei saanud, mis on hea, sest seetõttu on ka edaspidi põhjust seda blogi pidada.

Advertisements
  1. Kommentaare veel pole.
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s