Esileht > aju ja teadvus, teadvuseteadus > Teadvustatud kujutis ajus on stabiilne ja kindlapiiriline

Teadvustatud kujutis ajus on stabiilne ja kindlapiiriline

Oleme siin kirjutanud mõtetelugemisest ja isegi küsinud, kuidas võiks mõtetelugemise tehnoloogiat ära kasutada teadvuseteaduse hüvanguks. Järgnevalt raporteeringi ühest tööst, mis kasutas vastavaid meetodeid teadvuse uurimiseks. Vastava katse kohta oli selleaastasel teadvuseteaduse konverentsil poster, mis minu jaoks oli ühtlasi ka kõige tähtsam uus tulemus, mis konverentsil esitati.

Lühidalt: näidati, et võrreldes teadvustamata representatsioonidega on teadvustatud objektide representatsioon ajus stabiilsem ja kindlapiirilisem.

See, et teadvustatud representatsioonid on stabiilsemad, on mingil määral oodatav, kuid seni pole keegi olnud piisavalt kaval, et seda testida. Teine tulemus on aga suisa üllatav. Stanislas Dehaene’i globaalse tööruumi teadvuseteooria nimelt ennustab, et objekti teadvustamise korral peaks informatsioon tema kohta olema laialdasemalt saadaval. Antud töö tulemus aga näitab, et teadvustamise korral on informatsioon objekti kohta kättesaadav vokslitest (3D piksel), mis on omavahel palju lähemal, kui objekti teadvustamata representatsiooni korral. Teadvustatud objektide representatsioon ajus on kindlapiirilisem, mitte laiemalt kättesaadavam. Niisiis on see tulemus otseselt Dehaene’i teooria vastu. Iroonilisel kombel liitus töö autor pärast töö valmimist Dehaene’i enda töörühmaga. Keep your friends close, and your enemies closer?

Töö on tähtis, sest ta näitab kavalate meetodite abil esmakordselt teadvustatud representatsioonide kahte omadust: nad on stabiilsemad ja kindlapiirilisemad kui teadvustamata representatsioonid. Tean, et töö saadetakse ajakirja Science, aga eks paari kuu pärast saame teada, kuhu ta tegelikult jõuab. Loodan, et sellest tööst saadakse ka edasist inspiratsiooni, et ajust väljalugemise tehnoloogiat kasutada teadvuseteaduses. Näiteks oleks EEG-mustreid klassifitseerides võimalik vastata, kui kiiresti ehk mis ajahetkel on ajus olemas informatsioon selle kohta, kas objekt invariantsete välistingimuste korral teadvustub või ei.

Advertisements
 1. aire
  veebruar 2, 2012, 2:38 p.l.

  Ilmselt on tegemist selle tööga?: DOI: 10.1126/science.1180029

 2. jaanaru
  veebruar 2, 2012, 3:08 p.l.

  vabandan, see on küll piinlik, et selles postituses viidet pole. aga jah, oled ise õige töö leidnud. teistele ka Science’i aadressiga viide – http://www.sciencemag.org/content/327/5961/97

  ja vajalik täpsustus: tegu on Schurger A. jt tööga Reproducibility Distinguishes Conscious from Nonconscious Neural Representations

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s