Esileht > aju ja teadvus > teadvuse neuronaalsed mehhanismid

teadvuse neuronaalsed mehhanismid

kuna tööd on palju ja aega vaid 24 tundi ööpäevas, siis märgin vaid lühidalt ära, et tähtsas ülevaateajakirjas TICS ilmub peagi arvamuslugu, mille üheks autoriks on ajuteaduste raskekaal Marcus Raichle. Tähtis on see meie jaoks seetõttu, et räägitakse teadvuse ajumehhanismidest, ning tore on see, et üritatakse selgitada just teadvuse ühtsust. Samuti on väga sümpaatne see, et teadvuse mehhanismide juures paigutatakse olulisele positsioonile ka mittespetsiifilisted talamuse tuumad. Põhiliseks teadvuse ajukorrelaadiks peetakse aga aeglast kortikaalset negatiivsust, mis oma aegluse tõttu suudab ühtseks tervikuks integreerida paljude neuronite aktiivsuse. Taaskord on tore leida, et oleme oma siinsetes diskussioonides ka teadvuseprotsessidega just pigem negatiivsed potentsiaalikomponendid sidunud.

kui aga artikkel ise, selles esitatud ideed ja kõik muu ka külmaks jätab, siis lisab rõõmusooja siiski lause artikli tänusõnades, kus teadusartiklile väga ebatavalisel kombel tänatakse „Ameerika Ühendriikide immigratsiooniametit, töötamas Bushi administratsiooni all, kelle korraldatud viisa taustauuring sundis autorit jääma kaheks kuuks (pärast rahvusvahelist teaduskonverentsi) kolmandasse riiki, vabana rutiinsetest kohustustest – just selle aja vältel sündis siin esitatud hüpotees“. Kõik halb on millegi jaoks hea?

Allikas: He & Raichle, in press, TICS: The fMRI signal, slow cortical potential and consciousness

Advertisements
Rubriigid:aju ja teadvus
 1. jaanaru
  juuni 30, 2009, 7:17 e.l.

  vihjaksin, et ülevaateajakirjas “current opinion in neurobiology” on “in press” artiklite hulka tekkinud Saalmanni ja Kastneri artikkel “Gain control in the visual thalamus during perception and cognition”

 2. jaanaru
  juuli 2, 2009, 3:04 p.l.

  mainitud COIN artikli kohta:
  good news: räägitakse palju talamuse (LGN ja pulvinar) ja korteksi vahelisest koostööst, sünkroniseerimismehhanismidest ja soovitatakse isegi hakata tegema ahvide peal katseid, kus mõõdetakse korraga neuronaalseid vastuseid talamusest ja korteksist
  bad news: ei sõnagi intralaminaarsetest tuumadest

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s