Esileht > ajuteadus, viited > Mida teeb aju puhkeseisundis?

Mida teeb aju puhkeseisundis?

Kas aju puhkab? Milline on aju töö puhkeseisundis? Mis juhtub ajuga, kui ta parajasti ei osale keerulistes ja siin blogis kirjeldatud katsetes? Veel umbes 10 aastat tagasi ei küsinud keegi selliseid küsimusi, kuid nüüd on terminid “default mode network”, “intrinsic activity” ja “resting-state network” väga populaarsed uurimisteemad. Selge on see, et aju töötab ja et midagi seal toimub, kuid üllataval kombel selgub, et puhkeseisundis (ärkvelolekus, kuid mitte midagi tehes) aktiveeruvad teatud ajupiirkonnad, mille aktiivsus ülesande tingimustes kõvasti langeb: see ongi niiöelda “default network“. Muuhulgas on probleeme selles ajuvõrgustikus seotud dementsuse, skisofreenia, depressiooni, autismi jt vaimsete haigustega. Muidugi arutletakse ka selle üle, kuivõrd see võrgustik ja tema aktiivsus on seotud teadvusega.

Minu jaoks pole kohati selge, mis on kõige selle olulisus ja mil määral kõik see meid aju mõistmisele lähemale aitab, kuid populaarne on teema sellegi poolest. Peagi ilmub TRENDS ajakirjaseerias kaks vastava sisuga artiklit: esiteks ajakirjas Trends in Cognitive Sciences meie sõbra Marcus E. Raichle artikkel “Two views on brain function“, teiseks ilmub ajakirjas Trends in Neurosciences Northoffi ja kolleegide artikkel “Rest-stimulus interaction in the brain: a review“.

Ma soovitaksin aga hoopis ühte ülevaadet, mis on samuti TICSist ja pealtnäha tegeleb sarnaste teemadega, kuid mõtleb pigem aju spontaanse ja stiimuli poolt tekitatud aktiivsuse interaktsiooni üle – minu arvates on Fiseri, Lengyeli ja teiste artiklis (ja eriti selle lõpu poole) paar väga huvitavat ideed selle kohta, kuidas välismaailmast tulev informatsioon pannakse ajus kokku eelnevate teadmistega.

Advertisements
Rubriigid:ajuteadus, viited
  1. jaanaru
    märts 13, 2010, 11:31 e.l.

    siia konteksti sobib väga hästi ka see blogipostitus hiljutise grandioosse fMRI-projekti kohta (ehkki ma ise ei nõustu, et autorite suur arv näitaks “teadustöö suurust”): http://www.talyarkoni.org/blog/2010/03/12/fmri-becomes-big-big-science/

  2. Jaan
    aprill 14, 2010, 8:40 p.l.
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s