Esileht > aju ja teadvus, teadvuseteadus > Teadvuse Suur Probleem Lahendatud!

Teadvuse Suur Probleem Lahendatud!

(Nüüd võib tunnistada, et tegu oli aprillinaljaga)

Teadvuse probleem on inimkonnale mõistatuseks olnud juba aastatuhandeid. Viimase kahekümne aasta jooksul on probleemi tihedalt uuritud ka ajuteaduse meetodite abil: teadlased on lootnud, et mõistes aju tööd, saame me lõpuks ka aru, miks ja kuidas tema töö käigus ja tulemusena tekib teadvus. Hoolimata sellest iseenesest lihtsast eeldusest pole teadus teadvuse probleemi lahendamisele kannale astunud. Kuni tänase päevani.

Tänaste maailma teaduse tähtsaima ajakirja Nature eelpublikatsioonide nimekirjas on ka kaheksateistkümne autoriga artikkel, mille nimel on koostööd teinud pea kõik maailma suured teadvuseteadlased – Christof Koch, Giulio Tononi, Stanislas Dehaene, Victor Lamme –, kuid töö esimeste autorite hulgas on üllataval kombel nimed, keda muidu teistega samas nimekirjas ei näe – Stuart Hameroff ja Henry Stapp, kes on mõlemad väitnud, et teadvuse probleemi lahendamiseks ei piisa konventsionaalsest füüsikast. Tundub, et neil on olnud õigus – antud artikkel näitab veenvalt, et teadvuse probleemi lahendus seisneb mikrotuubulites toimuvate kvantgravitatsiooniprotsesside senikirjeldamata sünkronisatsiooniomadustes, mis laboris uurituna suudavad tekitada teadvusele sarnaseid seisundeid. See kõik kõlab uskumatuna, kuid maailma tuntuima teadusajakirja Nature toimetuskolleegium on kindlasti kõik kriitikad juba korduvalt läbi käidud – uskumatu on tõsi või vähemalt praegusel hetkel väga veenev.

Mida siis teadlased näitasid? Hameroffi ja tuntud füüsiku Roger Penrose’i teooria on juba aastaid väitnud, et teadvuse neuronaalsed korrelaadid seisnevad mikrotuubulites toimuvates senimõistmata füüsikaprotsessides. Nüüd õnnestus moodsate ajukuvamismeetodite abil neid protsesse inimajus jälgida – mikrotuubulite rümiline väänlemine suutis teadvuse sisusid selgitada enam kui 95% täpsusega. Järgmiseks lõid teadlased arvutusliku mudeli, mille abil kvantifitseeriti ja selgitati mikrotuubulite seni mõistatuslikuna näinud sünkronisatsiooni omadusi ning leiti, et mikrotuubulid käituvad laseritena, mille sünkroniseerimine tekitab laservälja, mida meie tavakeeles kutsuksime teadvuseks. Töö kõige hämmastavamas osas loodi aga mikrotuubulite omadusi täpselt järgiv tehismudel, mis „tööle lülitatuna“ suutis näidata teadvusega kaasnevaid omadusi – loovust, eneseteadvust, emotsionaalsust, intelligentsust jne.

Kokkuvõtvalt on see töö esimene suur samm teadvuse probleemi lahendamise suunas. Võimalik, et see ongi teadvuse suure probleemi lahendamine. Mõneti on see hea, mõneti on see aga kurb, et tänasega, 1. aprilliga võib teadvuse suure probleemi lahendamise blogi pidamise lõpetada – probleem on lahendatud.

Allikas: Hameroff jt (in press, Nature): Active Perturbation of the Intramicrotubulian Laser-Like Synchrony States as the Explanation for the Problem of Consciousness.

Advertisements
 1. ivo
  aprill 1, 2010, 9:59 e.l.

  kurnav on see 1. aprill…

 2. anu
  aprill 1, 2010, 11:12 e.l.

  No selle artikli võiks kuskil esoteerikaajakirjas avaldada 😀
  Ja pärast ei tee lugejatele enam mitte kuidagi selgeks, et tegu naljaga. Esoteerikahuvilise jaoks täiesti “söödavalt” ja usutavalt kirjutatud. Delfis on mingi teaduspotraal ka, kus sarnaseid artikleid avaldatakse.

 3. Kristjan
  aprill 1, 2010, 11:21 e.l.

  😀 väga hea

 4. Kristjan
  aprill 1, 2010, 11:44 e.l.

  Ma usun ja loodan, et ühel heal päeval Sa peadki midagi peaaegu sama vinget kirjutama.

 5. Esa Esokainen
  aprill 1, 2010, 4:10 p.l.

  Minule tegelikult ei meeldi, et tõsiste teadussaavutuste üle ironiseeritakse. See, et asi juhtus just 1. aprilli ajal on lihtsalt halb kokkusattumus. Näiteks minul eile, 31. märtsil juhtus selline asi: keetsin makarone ja ühel hetkel, kui nad juba üsna pehmed olid hakkasid nad rütmis väänlema. Seejärel aga kuulsin oma hämmastuseks sosinat — “kuum on, ole hea Esa ja lülita pliit välja”. Nii tegingi. Nüüd mõtisklen selle üle, kas veel keetmata (rabe) makaron on uinunud makaron või mitte.
  Ah jaa, Nature veebileheküljel avaldati just teade, et üks nende in press artiklitest on autorite poolt tagasi võetud, kuna IGAT tõde inimkond veel ei suuda taluda. Järsku ongi seesama? Palun Jaanil asja täpsustada.

 6. jaanaru
  aprill 1, 2010, 7:20 p.l.

  🙂 “the truth is out there”

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s