Esileht > ajuteadus, üldine, viited > Ajuteadus Sinu kodus: mängust katseteni

Ajuteadus Sinu kodus: mängust katseteni

Ajuteaduses on juba mõnda aega tegeldud Brain-Computer-Interface arendamisega: kuidas saada ajust signaale, mille abil juhtida erinevaid masinaid? Otseselt oluline on see näiteks patsienditele, kes on locked-in-sündroomiga – nad on küll täie teadvuse juures, kuid ei saa oma ihuliikmeid liigutada; kui oleks võimalik nende ajust vastavad soovid välja lugeda, saaksid nad keskkonnaga taas suhelda. Ülevaate vastavate edusammude ja probleemide kohta leiab siit.

Igal juhul on (nagu oodata oligi) asjast kinni võtnud ka meelelahutusmaailma juhtfiguurid – kui katseisikutel on laboris võimalik EEG abil arvutiekraanil hiirt liigutada, siis miks ei peaks olema võimalik mängida arvutimänge pelgalt mõtte abil? Mõeldud, tehtud – esimesed vastavad mängud on müügis (üks näide siin) ja mitmed teised firmad tegelevad samade ideedega. Aastatagust tutvustusartiklit võib lugeda siit ja kommentaar sellele samale artiklile on Mind Hacksi kirjanike poolt esitatud siin. Põhimõtteliselt on idee lihtne: arvutimängija paneb pähe mütsi, mis mõõdab tema aju elektrilist aktiivsust (täpselt samamoodi nagu labori EEG) ja suudab vastavate signaalide abil liigutada mängus figuure ja muuta tegevusi.

Kogu sellele loole jõudsin aga hoopis selle kaudu : Kuidas häkkida mängu-EEGsid, et teha nendest täiesti funktsioneerivad EEG-masinad, mille abil teha koduseid ajukatseid?? See on tõepoolest innovatiivne värk, mida kasutades võib igaüks teha ajuteadust. Muidugi on andmed natuke mürasemad kui kontrollitud laboris, kuid EEG on niiehknii pigem mürane mõõteriist – kui keegi teeb oma kodus sama katset iga õhtu ja saab nii kokku isiku kohta 20 korda rohkem katseandmeid, kui seda laboris tehakse, siis on teatud tüüpi andmed arvatavasti lõpuks täiesti võrdväärsed EEG-laborist saadavatega.

Niisiis, ajuteaduse tegemiseks ei pea enam osalema teaduslabori töös – tuleb olla innovatiivne ja muretseda endale 80 dollari eest mõõteriistad omaenda aju-uuringute jaoks! Nüüd jääb vaid küsimus, kes lugejatest lahendab teadvuse probleemi esimesena …

Advertisements
Rubriigid:ajuteadus, üldine, viited

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s