Esileht > teadvuseteadus, viited > Teadvuseteadus videoloengutes: osa 2

Teadvuseteadus videoloengutes: osa 2

Teadvuseteadus on kõigile mõistetav, kui sellest räägitakse hästi ja selgelt. Täna jagan kõigiga videot oma lemmikloengust teadvuseteaduse kohta ning vihjan ka kahele teisele samasisulisele ettekandele.

Ehk ei tee keegi maailmas praegusel hetkel fundamentaalsemat ja huvitavamat teadvuseteadust kui Giulio Tononi. Oma katsetest ja teoreetilistest ideedest räägib ta lisatud videos. Muuhulgas on ta ka väga hea ja selge loengupidaja, nii et soovitan kõigil vaadata:

(kes tahab seda videot google’ist vaadata, kus on võimalik videot ka täisekraanil esitada, klikkigu siia)

Nagu kõigile juba selgeks saanud on, oli nobelist Francis Crick oma elu viimastel dekaadidel hoolega ametis teadvuseuuringutega. Seetõttu pole ka imestada, et Royal Society poolt vahendatava Cricki Loengu au anti 2007. aastal teadvuseteadlasele Geraint Reesile, kes räägib sellest, kuidas teadvuse sisusid fMRI abil ajust välja lugeda – kuidas saada pelgalt ajuaktiivsuse põhjal teada, mida katseisik parajasti näeb või mõtleb.

Ja kellele nobelistid meeldivad, võib vaadata ka Gerald Edelmani loengut (loeng ise algab 19ndast minutist), kes sai Nobeli auhinna 1972. aastal immuunsüsteemi uurimise eest. 1990ndate alguses hakkas temagi maadlema teadvuse probleemiga ja just tema käe all arendas oma ideid ka Giulio Tononi.

Head vaatamist ja kuulamist!

Advertisements
Rubriigid:teadvuseteadus, viited
 1. Margus
  august 13, 2010, 11:30 e.l.

  kahju, et tononi video nii hea kvaliteediga ei olnud, aga muidu küll väga inspireeriv ettekanne ; vaat et tahaks isegi hakata teadust tegema, kui on võimalik selliseid olulisi probleeme uurida teaduslike meetodite abil, nii et see lugejas ja kuulajas tunde tekitab, et ollakse tõepoolest millegi olulise järel. kaugele tononi siis tänaseks jõudnud on?

 2. Jaan
  august 13, 2010, 12:23 p.l.

  Tononist ja ta tegemistest oleme kirjutanud palju ( https://teadvus.wordpress.com/?s=Tononi ), kuna tõepoolest on tegu ühe tänapäeva teadvuseteaduse juhtfiguuriga. Aasta tagasi kirjutasime Tononi teadvuseteooriast pikemalt järgmist – https://teadvus.wordpress.com/2009/08/01/tononi-teadvuseteooria/ . Pärast seda praegu ühtegi “suurt pauku” tema lahingulaagrist kõlanud pole ja võib olla kindel, et kõik “paugud” saavad siin blogis kajastatud.

 3. kysimus
  august 14, 2010, 5:39 p.l.

  kuiv6rd oluline on kvantfyysika teadvuse m6istmiseks? nt http://www.youtube.com/watch?v=moxHWHCf9Dg& v2idab, et on keskne.

 4. Jaan
  august 14, 2010, 6:16 p.l.

  tihti jääb mulje, et “kvantfüüsika argument” põhineb sellel, et “teadvus on midagi müstilist ja ägedat, kvantfüüsika on ka midagi müstilist ja ägedat ja seetõttu aitab kvantfüüsika teadvust selgitada”.
  .
  see oli muidugi natuke naljaga, kuid enamus juhtivaid teadvuseteadlasi tõepoolest ei arva, et me (praegu) peaksime kvantfüüsikat kuidagi teadvuseuuringutesse kaasama, sest ajuteadus on olnud küllaltki edukas, aga vastavad uuringud on kestnud vaid 20 aastat (mis on teaduses väga lühike aeg) – äkki lõpuks tõepoolest selgubki, et me vajame kvantfüüsikat, kuid seni tasub proovida, kuhu me ajuteadusega jõuame. pealegi on põhjusi arvata, et kvantfüüsikalised efektid ajus suurt rolli ei mängi, nagu arutlevad Christof Koch ja Klaus Hepp oma maailma tähtsaimas teadusajakirjas Nature avaldatud essees – http://www.klab.caltech.edu/news/koch-hepp-06.pdf

 5. Jaan
  oktoober 3, 2010, 2:34 p.l.

  Koch ja Hepp kirjutavad siin – http://www.theswartzfoundation.org/papers/caltech/koch-hepp-07-final.pdf – põhjalikumalt, miks pole mõtet kaduda aju ja teadvuse uurimisel “kvantfüüsika argumenti”

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s