Esileht > aju ja teadvus, ajuteadus > Tagasi teadvusele!

Tagasi teadvusele!

Vahel tundub, et teadvuse probleem on küll väga huvitav teaduslikult, filosoofiliselt ja inimeseksolemise mõistmise jaoks, kuid et tal on vähe praktilisi rakendusi. Üks selge praktiline probleem seisneb selles, kuidas teada saada, kas patsient, kes mingil põhjusel ei vasta väliskeskkonna ärritajatele, on teadvusel või mitte. Näiteks võib rakendada erinevaid käitumuslikke teste või siis fMRI uuringuid, et sellele küsimusele vastust leida. Kuid lihtne see ei ole. Alltoodud suurepärases videos räägib Nicholas Schiff just sellistest uurimustest. Kuid tema enda tähetund saabus 2007. aastal, kui tema juhitud teadlastegrupil õnnestus taalamuse mittespetsiifilisi tuumasid elektriliselt stimuleerides 6 aastat minimaalselt teadvuslikus seisundis olnud patsient teadvusele tuua. Kuidas see on võimalik? mis juhtus? seda võib vaadata Nicholas Schiffi loengust:

Advertisements
 1. Rein
  oktoober 6, 2010, 6:56 p.l.

  tahaks öelda, et see video on küll väga inimlikult huvitav. ja muidugi tohutult põnev, et mingite ajupiirkondade erutamine võib inimese sellisest seisundist ärkvele tuua.

 2. jaanaru
  oktoober 9, 2010, 8:26 e.l.

  NB: kes nädalavahetust teaduslikult sisustada tahab, võib vaadata ka teisi sama seeria loenguid – http://www.theswartzfoundation.org/research_c.asp . seda loengut peab aastas korra keegi teadlane, kes on meie arusaamist ajust kõvasti edasi viinud. videokujul saab sealt kätte näiteks 2003. aasta Joseph LeDouxi loengu, 2005. aasta Daniel Wolperti loengu, aga ka kõigi eelmise kolme aasta loengud on olnud super. Nt Mike Shadlen (2007) on üks maailma tuntuimaid otsuseprotsesside uurijaid.

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s