Esileht > aju ja teadvus, ajuteadus > Tagasi teadvusele!

Tagasi teadvusele!

Vahel tundub, et teadvuse probleem on küll väga huvitav teaduslikult, filosoofiliselt ja inimeseksolemise mõistmise jaoks, kuid et tal on vähe praktilisi rakendusi. Üks selge praktiline probleem seisneb selles, kuidas teada saada, kas patsient, kes mingil põhjusel ei vasta väliskeskkonna ärritajatele, on teadvusel või mitte. Näiteks võib rakendada erinevaid käitumuslikke teste või siis fMRI uuringuid, et sellele küsimusele vastust leida. Kuid lihtne see ei ole. Alltoodud suurepärases videos räägib Nicholas Schiff just sellistest uurimustest. Kuid tema enda tähetund saabus 2007. aastal, kui tema juhitud teadlastegrupil õnnestus taalamuse mittespetsiifilisi tuumasid elektriliselt stimuleerides 6 aastat minimaalselt teadvuslikus seisundis olnud patsient teadvusele tuua. Kuidas see on võimalik? mis juhtus? seda võib vaadata Nicholas Schiffi loengust:

Advertisements
 1. Rein
  oktoober 6, 2010, 6:56 p.l.

  tahaks öelda, et see video on küll väga inimlikult huvitav. ja muidugi tohutult põnev, et mingite ajupiirkondade erutamine võib inimese sellisest seisundist ärkvele tuua.

 2. jaanaru
  oktoober 9, 2010, 8:26 e.l.

  NB: kes nädalavahetust teaduslikult sisustada tahab, võib vaadata ka teisi sama seeria loenguid – http://www.theswartzfoundation.org/research_c.asp . seda loengut peab aastas korra keegi teadlane, kes on meie arusaamist ajust kõvasti edasi viinud. videokujul saab sealt kätte näiteks 2003. aasta Joseph LeDouxi loengu, 2005. aasta Daniel Wolperti loengu, aga ka kõigi eelmise kolme aasta loengud on olnud super. Nt Mike Shadlen (2007) on üks maailma tuntuimaid otsuseprotsesside uurijaid.

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s