Esileht > ajuteadus, Üritused > Neuroteaduse aastakohtumine: peatükk 1

Neuroteaduse aastakohtumine: peatükk 1

Esimesed päevad SfNist on edukalt läbitud. Tuleb tunnistada mitut asja: neuroteadlasi on siin tõesti palju (kõik hotellid on neid täis), neuroteadust on tohutult, postreid on isegi ehk rohkem kui 3000 … kuid lisaks sellele peab ütlema, et informatsioonitulv on nii meeletu ja ülevoolav, et muutub vahepeal isegi morjendavaks! Palju fakte-fakte-fakte, kuid vähe kindlaid tulemusi ja väga vähe selgust – SfNi tugevus ja samas ka probleem on see, et tööd pole lõpuni valmis. See tähendab, et otsad on lahti, alati on midagi vaieldavat, kunagi ei saa täpselt aru, mis toimub. Postreid on palju, kuid kindlaid teadmisi tuleb neist vähe. Detaile on palju, kuid midagi uut suurt on raske leida.

Senini parim töö minu jaoks on Yuval Nirilt, kes suudab intrakraniaalselt mõõdetud üksikneuronite ja lokaalsete väljapotentsiaalide abil näidata, et uni on lokaalne fenomen – sügavas unes ei ole kõik ajupiirkonnad mitte korraga pidurdusfaasis, vaid vahel “magab” üks, vahel teine jne. Sellised lokaalsed fenomenid olid unes palju sagedasemad kui globaalsed unesignatuurid. Muidugi tõstatab see huvitava küsimuse: kas selliseid lokaalseid unefenomene on võimalik näha ka üldiselt ärkvelolevas ajus? See tähendaks, et mõni ajupiirkond pisut magaks isegi siis, kui isik on üldiselt ärkvel ja teadvusel. See vähendaks selgeid piire teadvuse ja sügava une vahel ja võimaldaks informeeritumalt küsida, miks sügavas unes teadvus puudub.

Aga kindlasti kõige ägedam ja inspireerivam seik senise konverentsi juures on mingi majutus. Keegi targem teadis arvata, et võiks konverentsi ajaks võtta mitte kesklinna hotelli, vaid majakese La Jollas. Nii tegimegi. See on super! Pildil näitan teile vaadet teaduskongressi ööbimiskoha rõdult. Teadus on ilus, eks!

Advertisements
Rubriigid:ajuteadus, Üritused
 1. annika
  november 15, 2010, 5:11 e.l.

  Pilt on hästi kirju tõepoolest, tegelikult on ka veebipõhise planeerija abil endale päris keeruline päevakava koostada, sest kindlasti juhtuvad just mitmed huvitavad asjad samale ajale. Mu esialgne plaan pisut laiemat fookust hoida ei tööta just eriti hästi.

  Yuval Niri kriitikaks võib öelda, et nende kasutatud LFP-d mõõtev elektrood ja aktsioonipotentsiaale registreerivad elektroodi “sabakesed” asusid üksteisest ligi 4mm kaugusel, mis on päris suur vahe, ja neil puudus päris kindel ülevaade sellest, millises ajukoore kihis nende elektroodid asetsesid (umbkaudne oletus oli 4-5 kiht). Sattusin seal peale ägedale vaidlusele kahel teemal:
  1) LFP-d erinevates (ka kõrvutiasetsevais) ajukoore kihtides võivad olla vastupidised, seega kui pole täpselt teada, millisest kihist seda parasjagu mõõdetakse, siis selle dataga korrelatsioone otsida on natuke kahtlane.
  2) tegemist oli ikkagi medikamentoossele ravile allumatu epilepsia patsientidega, kellel on tavaliselt täheldatavad ajukoore struktuursed muutused ja ka ilmnevad olulsed erinevused tavapärastest ärkveloleku- ja une-EEG-mustritest, seega ei saa kindlalt väita, et saadud tulemused on iseloomulikud ka tervetele inimestele. Näiteks tervetel kassidel ei esinevat tavaolekus kunagi lokaalseid spindleid, kuid neid pidi palju ja igasuguseid tekkima barbituraatanesteesias. (kahjuks selle härra nimi läks must mööda, aga tal olevat eile olnud poster sarnasest tööst rottidel)

  Sinu küsimusele, kas ärkvel olles ka osa aju magab, vastas mingil määral Yuval Nirist 2 stendi eespoole olnud poster roti uuringutega (Tononi, Vyazovskiy jt.) — une deprivatsiooni korral kuni 4 tundi sagenesid ja muutusid järjest globaalsemaks “off”-olekud, kus osades neuronites oli lihtsalt vaikus, kuigi esmapilgul vaatlusel olid rotid ärkvel ja toimetasid oma tavalisi toimetamisi. Järgmisena pidi neil plaanis olema uurida täpsemalt käitumuslikke aspekte — kuidas rotid sellises seisundis igasugu ülesannetega hakkama saavad, ehk on hoopis nagu zombid, et vaid näiliselt on käitumine tavaline… NREM- une ajal oli see protsess vastupidine, ehk siis globaalsed aeglased lained muutusid vastu ärkamist järjest lokaalsemaks ja off-olekud harvenesid.

 2. jaanaru
  aprill 13, 2011, 12:52 p.l.

  Yuval Niri ja teiste töö sai nüüd avaldatud ajakirjas Neuron: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21482364
  palju õnne 🙂

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s