Esileht > aju ja teadvus, ajuteadus, üldine > Aasta 2010 ajuteaduses ja teadvuseteaduses

Aasta 2010 ajuteaduses ja teadvuseteaduses

Pealkiri lubab rohkem, kui postitus sisaldab! Nimelt toon ma alljärgnevalt esile mõned tööd, mis minule aastast 2010 hästi meelde jäid (ühel või teisel põhjusel).

Esiteks tundub, et on tugev trend uurida, kuidas ajupiirkondade ehitus on seotud mingite kõrgemate vaimsete võimetega. Näiteks kirjutasime teadustööst, mis näitas, et ajus leiti enesevaatlemise võimega seotud ajupiirkond. Ilmselt kohtasid paljud lugejad ka tulemust, mille kohaselt isiku mandelkeha suurus on seotud tema sotsiaalvõrgustiku suurusega. Aasta 2010 nägi mitut sellist publikatsiooni, mis kraapisid ära ka põhilise koore selles uurimisvaldkonnas ja seega aasta 2011 jooksul enam ilmselt nii kõrgelt avaldatud vastava sisuga publikatsioone ei näe (kui just ei tehta edasist sammu geenide juurde, kuna aju individuaalne ülesehitus on muidugi mingil määral ka geneetiliselt määratud).

Mis võiks olla aasta 2010 kõige erutavam tulemus? Ilmselt paljud nimetaksid selleks Canolty ja kolleegide uut artiklit, kuid ma isiklikult hetkel kahtlen veel, kas need andmed ja tulemused näitavad tõepoolest just seda, mida nad väidetavalt näitavad. Seega minu jaoks jääb 2010 parimaks tööks, mida ma tõepoolest rõõmuga mitu korda lugesin, Fröhlichi ja McCormicku artikkel sellest, kuidas lokaalsed elektriväljad mõjutavad neuronipopulatsioonide tööd. See uurimissuund toob lähiaastatel meile ilmselt veel mitmeid huvitavaid teadmiseid aju töö kohta.

Teadvusega seotuna ei saa kindlasti üle ega ümber Moran Cerfi tulemusest, mis näitas, et katseisikud suudavad tahtlikult kontrollida oma oimusagara üksikneuronite aktiivsust. Teadvuse teooriatest domineeris siiski Tononi teooria, mis sai aastal 2010 eksperimentaalset toetust TMSi, EEG ja üldnarkoosi kombineerimisel sooritatud katsest. Aastalt 2011 sooviksin, et Tononi teooria muutuks täpsemaks ja täpsemini mõõdetavaks. On oodata, et esimesi samme selles suunas nüüd ka tõepoolest astutakse.

Arvake aastast 2010, mis te soovite, aga aasta 2011 tõotab tulla väga hea, sest juba on ilmunud või ilmumas paar väga toredat otseselt teadvuseteadusega seotud artiklit. Esimestest aasta 2011 teadustöödest kirjutan juba järgmises postituses!

Advertisements
 1. jaanaru
  jaanuar 6, 2011, 8:50 p.l.

  Neurocritic kommenteerib mõnusalt ja vastavalt ka oma nimele kriitiliselt kogu seda “Mandelkeha ja Facebooki” hullust internetimeedias – http://neurocritic.blogspot.com/2011/01/more-friends-on-facebook-does-not-equal.html

 2. ökul
  jaanuar 28, 2011, 1:49 p.l.

  Uue aasta alguseks midagi optimistlikumat: giljotineerimise mõjust teadvust tagavatele protsessidele vt Rijn CMv, Krijnen H, Menting-Hermeling S, Coenen AML (2011) Decapitation in Rats: Latency to Unconsciousness and the ‘Wave of Death’. PLoS ONE 6(1): e16514. doi:10.1371/journal.pone.0016514 :-).

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s