Esileht > huvitavad artiklid > Huvitavad artiklid: 25. märts 2011

Huvitavad artiklid: 25. märts 2011

Mis on see, mida me näeme? Kui selle peale pikalt ei mõtle, siis on ju vastus näiliselt lihtne: me näeme seda, mis on “seal väljas”. Aga ilmselgelt on asi tegelikult keerukam, sest mitmed ilusad visuaalsed illusioonid näitavad, et aju tõlgendab sisendinformatsiooni eelnevate teadmiste valguses ja et see, mis lõpuks meie “silme ette” jõuab, on mitte 1:1 kuvand sellest, mis on “seal väljas”, vaid aju osav ja aktiivne rekonstruktsioon. Kõik see paneb mõtlema selle üle, läbi milliste mehhanismide ajju salvestatud teave mõjutab sisendi töötlemist. Üks väga populaarne viis sellele vastata on öelda, et see, mis me näeme, on sisendinformatsioonist ja eelnevatest teadmistest kokku ehitatud Bayesi reegli järgi. Current Biologys Andersoni ja teiste poolt avaldatud töö näitab, et leidub visuaalseid illusioone, mida Bayesi reegli kohaselt ei tohiks tekkida. Minu arvates on Bayesi raamistik kasulik taju mudeldamiseks, kuid ei ütle meile ilmselt suurt midagi selle kohta, kuidas ajus need asjad tegelikult toimuvad, sest oleks naiivne arvata, et evolutsioon Bayesi reegli ajju sisse kodeeris.

Aga jätkame tajuga. Ülerahvastusefekt on siin blogis palju tähelepanu saanud (osati pika terminoloogilise ja lingvistilise diskussiooni tõttu), seega mainin kõigi huvitatute jaoks, et ajakirjas Trends in Cognitive Sciences on Whitney ja Levi ülevaateartikkel selle tajufenomeni kohta. Samuti on tore tõdeda, et artikli viidete alt võib leida ka mitu tööd, mille autoriks on Endel Põder.

Natuke ajuteadust ka. Nature’is oli päris mitu kena artiklit visuaalse süsteemi kaardistamise kohta, kuid tõstaks neist esile Bocki ja teiste tööd, kus põhjalikult kaardistati hiire esmast visuaalset korteksi. Sellest tööst on mõned täiesti hämmastavad videod. Ja kes täpsemalt soovib lugeda, saab suure osa tähtsamast teabest kätte kas ühest või teisest ingliskeelsest blogipostitusest.

Ilmselt minu jaoks kõige vahvam töö oli siiski sel nädalal ajakirjas Neuron ilmunud artikkel selle kohta, mida ärkvelolek (=teadvuselolek) ajus neuronite ja sünapsite tasemel muudab ja läbi milliste mehhanismide see muutus toimub. Selle artikli kohta üritan lähipäevil siia pisut pikemalt kirjutada.

Tahaks keegi veel mõnda artiklit esile tõsta?

Advertisements
Rubriigid:huvitavad artiklid
 1. Tonu
  märts 30, 2011, 2:57 p.l.

  Evolutsioon võtab kõik “kasuliku” kasutusele, kui aga võimalus tekib. Miks siis mitte mingisuguse tõenäosusreegli kui see mingitel juhtumitel tajupildi tekitamisel “hea” on. Minu küsimus, kui ma asjast õigesti aru sain: Andersoni visuaalne illusioon ei ole võimalik praeguste mudelite puhul Bayesi reeglit rakendades, aga mudeleid saab ju keerulisemaks teha? Me ei tea ju, kuidas need asjad ajus tegelikult toimuvad.

 2. jaanaru
  märts 30, 2011, 3:24 p.l.

  hea mõte, aga samas lihtsalt “Bayesi mudeleid” keerulisemaks tehes me ilmselt ei saa paremini aru, kuidas aju töötab, sest evolutsioon ei disaini mingeid mudeleid, mida ta ajju sisse kodeerib. ühesõnaga mõte on selles, et me võime paberil või arvutis koostada väga hea mudeli, mis väga hästi paljusid asju selgitab, aga see ei tähenda, et aju seda mudelit kasutab. sellest hoolimata tuleb muidugi mõelda, mudeldada ja proovida. peab lihtsalt meeles pidama, et aju jaoks pole kunagi mingit koodi kirjutatud.

 3. kakaduu
  märts 30, 2011, 3:37 p.l.

  … aga äkki on?
  (koodi kirjutatud)

 4. jaanaru
  märts 30, 2011, 3:50 p.l.

  äkki on, tõepoolest. näiteks kreatsionistidest neuroteaduritel pole ju selle “evolutsiooni-lobaga” midagi peale hakata – tuleb lihtsalt mõelda, missuguste printsiipide kohaselt see kõrgem olend aju tarkvara kokku kirjutas

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s