Esileht > erilised teadvusseisundid, viited > Mängud mina-tundega

Mängud mina-tundega

Eelkõige huvitab meid siin teadvuse mõistatus, kuid sellega vahetult seotud on ka “mina”-mõistatus – kuidas on võimalik, et mingi bioloogiline süsteem ühel hetkel hakkab tundma, et ta on keegi? Seda küsimust on palju uuritud filosoofiliselt ning ajuteaduslikud kompamised on seni olnud pigem puudulikud, kuid viimastel aastatel on tänu virtuaalse reaalsuse tehnoloogiale tehtud olulisi edusamme minatunnetuse eksperimentaalpsühholoogilises uurimises ja manipuleerimises. Viitan antud juhul Ed Yongi maailmakuulsa teadusblogi vastavatele postitustele, kus kirjeldatakse teadustöid, milles näidatakse, et selle tehnoloogia abil on võimalik katseisikutel tekitada illusiooni, mille kohaselt 1) võõras keha on nende oma ; 2) neil on kolm kätt! ja et nad on 3) barbied või hiiglased.

Tegu on ju päris uskumatute illusioonidega, mis viitavad, et meie “mina”-tundega võib juhtuda igasugu huvitavaid nähtusi. Sellised põnevad illusioonid valgustavad ka juhtumeid, kus inimesed väidavad, et nad on oma kehast väljunud. Kui need lood oleksid tõsi ja “midagi” eksisteeriks tõepoolest kehast sõltumatult, siis kuidas saaks teadvus olla ajus? Huvitaval kombel on virtuaalse reaalsuse tehnoloogia abil võimalik katseisikul tekitada ka illusiooni, et ta on oma kehast väljas. Seega aju teeb “mina”-tundega trikke ja vahel on tema trikid nii veenvad, et inimesed ei usugi, et need on trikid või et neid teeb aju. See, et me suudame neid trikke laboris katseliselt taaslavastada, võiks paljusid mitteuskujaid vähemalt mõtlema panna selle üle, et äkki on tõepoolest tegu trikkidega … ja äkki on “mina” ja teadvus tõepoolest ajus.

Advertisements
 1. Rein
  mai 29, 2011, 7:16 e.l.

  Need on päris hullumeelsed katsed! heas mõttes muidugi. näib nagu need teadlased tahaksid lihtsalt midagi lõbusat ja huvitavat teha, sest olgugi et nende uuringute taga on mingid teaduslikud küsimused, on nende vastamine ju ilmselt võimalik ka ilma

 2. Kristjan
  mai 29, 2011, 3:10 p.l.

  Minule isiklikult meeldib, et nendes kõige hullumeelsemates ideedes nagu “mina kogemus” üritatakse konkreetsemaid tulemusi ka saada. Nii saab filosoofiline arutelu konkreetsemalt järgmisele tasemele minna.

 3. anu
  mai 30, 2011, 6:00 p.l.

  Huvitav, kas juhul kui mingi trikiga inimene A kannab oma mina-tunde täielikult üle inimesele B, kas siis Ad võiks opereerida ilma tuimestuseta nii et ta valu ei tunne?

 4. jaanaru
  mai 30, 2011, 8:33 p.l.

  ilmselt see konkreetne opereerimissaali võimalus jääb hetkel siiski pigem ulmekirjanike arutada, aga lihtsamat katset võiks ju proovida: võiks üritada läbi viia “mina” ümbertõstmine (nagu siin http://blogs.discovermagazine.com/notrocketscience/2008/12/02/the-quantum-leap-effect-creating-a-body-swapping-illusion/ ) ja siis testida, kust tuntakse rohkem (valu, kõdi jms) – kas enda päriskehalt või sellelt valelt kehalt. ilmselt on tulemused siiski nii, et oma päris keha kiusamisel tuntakse rohkem (valu, kõdi) kui vale keha puhul, aga kui tulemused on vastupidi, siis on tegu ühe päris ägeda (ja sensatsioonilise) avastusega.

 5. jaanaru
  juuni 16, 2011, 3:55 p.l.

  Mina-tundega mängijate poolt ilmus ajakirjas Current Biology artikkel “keha omamise” neurokorrelaatide kohta: http://www.cell.com/current-biology/abstract/S0960-9822%2811%2900549-5

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s