Esileht > aju ja teadvus, ajuteadus, uni ja unenäod > Ma tean, mida Sa unes näed vol 3

Ma tean, mida Sa unes näed vol 3

Aitäh Kristjanile, kes aitab blogi uuesti käima külalispostitusega mõtetelugemisest:

Kui esimesed läbimurded on tehtud, siis teadus ja tehnika arenevad edasi hämmastava kiirusega. Aastal 2008 suudeti ajuaktiivsusest kokku panna suvalisi 10×10 pikslit pilte ning aastal 2009 tegelesid teadlased juba päris maailma keeruliste fotode ajust väljalugemisega, mida ma tookord kommenteerisin järgnevalt: “Edasi tuleb vaid oodata natukene täpsemaid masinaid, täiustada antud algoritmide kombinatsiooni ning müstilisest mõtete lugemisest ja unenägude salajasest salvestamisest ongi saanud (hirmutav?) reaalsus.”. Nüüd oleme jällegi suure sammu sellele lähemal: UC Berkeley teadlased rekonkstureerisid ajuandmetest liikuvat pilti!

Äsja Current Biology-s avaldatud artiklis kirjeldavad Shinji Nishimoto ja kolleegid katsekorda järgnevalt. Kolm katseisikut, kes kõik olid nende enda meeskonnast (kuna fMRI masina all pidi istuma väga kaua), vaatasid suvalisi Hollywoodi filmide lühitutvustusi samal ajal kui nende visuaalse korteksi hapnikurikka vere liikumist jälgis fMRI masin. Nii õppis arvuti järjest täpsemini dekodeerima kujundeid, liikumist ja muud informatsiooni visuaalsest pildist.

Järgmisena analüüsiti 18 miljoni sekundi jagu suvalisi YouTube-i videosid, mis pandi vastavusse kõikvõimalike ajuaktiivsustega. Nüüd kui katseisik vaatas täiesti uut videot, siis arvuti leidis sadu tema arust sarnaseid YouTube-i videosid, mis läksid kokku antud ajuaktiivsusega ning kõikide nende videode keskmist pilti kasutatigi viimase tulemuse saamiseks. Järgmine video näitabki kuidas iga katseisiku jaoks leiti teatav hunnik videosid, millest siis pangi kokku soovitud tulemus:

Kuigi tulemused on udused ja väikse resolutsiooniga, siis saadud tulemus on selgelt originaalklipiga väga sarnane. Nüüd kõik usinasti raha teenima, et saaks varsti Apple-i iDreamRecorder-i osta!

Allikas: Shinji Nishimoto, An T. Vu, Thomas Naselaris, Yuval Benjamini, Bin Yu & Jack L. Gallant (2011) Reconstructing visual experiences from brain activity evoked by natural movies. Current Biology, published online September 22, 2011

Advertisements
 1. jaanaru
  oktoober 2, 2011, 3:37 p.l.

  paar ingliskeelset neuroteadust kajastavat blogilinki selle sama uudise kohta:
  http://trynerdy.com/?p=1165
  http://xcorr.net/2011/09/24/decoding-fmri-activity-evoked-by-natural-movies/

 2. Anonüümne
  oktoober 4, 2011, 11:48 e.l.

  nii et nagu PÄRISELT on võimalik varsti unenägusid selliste masinate abil lugeda? päris hirmus … aga ka põnev 🙂

 3. jaanaru
  oktoober 5, 2011, 11:52 e.l.

  usun, et esimesed vastavad uurimistööd (visuaalsete unenägude lugemise kohta) ilmuvad lähiaastatel. aga seniks veel üks ingliskeelne blogipostitus antud teemal -http://neurobonkers.com/?p=3873

 4. Mad
  oktoober 5, 2011, 8:36 p.l.

  Kas antud artiklit saab kusagil ka täismahus lugeda? TÜ andmebaasid (või minu vastavad oskused) jätsid jänni hetkel…

  Eeldan, et enne unenägude kallale asumist proovitakse suletud silmadega inimese kujutluspilti välja lugeda? Tahaks teada, mida originaalartikli arutluse osas arutleti.

  Madis

 5. jaanaru
  oktoober 6, 2011, 6:33 e.l.

  autorid pakuvad pikemat diskussiooni oma kodulehel: http://sites.google.com/site/gallantlabucb/publications/nishimoto-et-al-2011
  artikli saadan Sulle

 6. Mad
  oktoober 6, 2011, 8:19 e.l.

  Tänud!

  Unenägude salvestamise jutu juures painas mind salaja üks kahtlus, mille autorid oma kodukal ka välja on toonud: “It is currently unknown whether processes like dreaming and imagination are realized in the brain in a way that is functionally similar to perception.”

 7. jaanaru
  oktoober 6, 2011, 9:41 e.l.

  ma arvan, et see on suures osas empiirline küsimus, mitte fundamentaalne probleem, ja usun, et antud grupp juba tegeleb vastava teemaga, sest “that’s where the money is”

 8. Riho
  oktoober 13, 2011, 5:04 p.l.

  päris cool värk igal juhul! hakkan raha koguma 🙂

 9. Kristjan Korjus
  oktoober 15, 2011, 11:10 e.l.

  Mad, on leitud, et kui katseisik pilti ette kujutab (mitte ei vaata pilti), siis on võimalik seda samade meetoditega samadest piirkondadest tuvastada, mis on juba päris sarnane unenägudele.

  Kvaliteet pole küll sama nagu viimasel katsel. Hetkel suudetakse ainult eristada erinevaid pilte, aga siiski on need tõestusmaterjalid selle kohta, et nii peaks saama ka unenägusid lindistada.

  Viide: “Decoding Patterns of Human Brain Activity”, Frank Tong and Michael S. Pratte

 10. jaanaru
  november 6, 2011, 6:14 p.l.

  Selle töö esimese autori värske videoloeng Redwoodi teoreetilise neuroteaduse keskuses UC Berkeleys: http://www.archive.org/details/Redwood_Center_2011_10_26_Shinji_Nishimoto

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s