Mõõdame teadvust!

Mis on teadvus? Ehkki oleme seda blogi nüüd pidanud rohkem kui 3 aastat, ei ole me vastusele ilmselt palju lähemale jõudnud. Parim definitsioon on endiselt järgnev:

teadvus?

Samas on inimesi, kes arvavad, et me oleme kaugemal, ja mõni isegi arvab, et me oleme teadvuse probleemi lahendamasteadvus on integreeritud informatsioon. Aga kuidas me seda väidet teaduslikult uurime? Kuidas meil on võimalik kontrollida, kas teadvus on integreeritud informatsioon?

Täna käis meil instituudis loengut andmas Anil Seth, kes on hetkel üks vähestest inimestest maailmas, kes üritab teadvust mõõta – teaduslikult kvantifitseerida. Tema enda seisukohad on täitsa huvitavad: 1) kui Tononi väidab, et teadvus on integreeritud informatsioon, siis Anil Seth ütleb, et me sellist võrdsustamist ei pea ilmtingimata tegema – me võime integreeritud informatsiooni intuitsioone kasutada, et teadvust mõõta, ilma et me väidaksime, et teadvus ongi integreeritud informatsioon. 2) kui paljud teadvuseteadlased üritavad leida teadvuse neuronaalseid korrelaate, siis Anil Seth soovitab pigem otsida „selgitavaid korrelaate“ – üritada võtta fundamentaalsed teadvuse omadused ja katsuda leida neuronaalseid mehhanisme, mis suudaksid neid omadusi selgitada. See on huvitav lähenemine, mille üle tasub rohkem mõelda, sest teadvuse neuronaalsete korrelaatide otsimine on selgelt patiseisus.

Kuid kas ta mõõdud töötavad? Kas informatsiooniteooreetiline lähenemine aitab meil teadvust mõõta? Kas EEG signaalid on piisavalt head, et neile üldse vastavaid meetodeid rakendada? Kes tahab, leiab Anil Sethi artikli teadvuse praktiliste informatsiooniteoreetiliste mõõtude kohta siit. Kui kellelgi peaks olema küsimusi Anil Sethile, siis võite nad täna õhtu jooksul siia kommentaaride alla jätta – kohtume temaga homme hommikul ja vaatame, kas teadvuse probleem saab lahendatud või ei. (Ma arvan, et ei)

Advertisements
 1. Slava
  oktoober 17, 2011, 10:41 p.l.

  Kui kaugel on see tema “praktilised informatsiooniteoreetilised mõõdud” tegelikest praktilistest mõõtmistest?

 2. jaanaru
  oktoober 18, 2011, 11:07 e.l.

  A.Seth kolleegidega juba teevad praktilisi mõõtmisi ja loodavad esimesi tulemusi saada 3 aasta jooksul. minu jaoks on aga probleem selles, et need mõõdud tegelikult ei mõõda Tononi teooriat (vt viidatud artikkel – nad pidid mitud keskset asja muutma, et teooriat mõõdetavaks teha), st saadavad tulemused annaksid meile heal juhul uue ja hea (ja vb parema) mõõdu teadvuse kohta, aga ei aitaks meil Tononi teooriat testida. jutust sai küllaltki selgeks, et Tononi teooria ei olegi hetkel eksperimentaalselt testitav. ehk parim võimalus midagi mõistlikku selle teooriaga teha oleks üritada leida hea vastunäide – võrk või süsteem, kus on väga kõrge phi, ehkki me oleme küllaltki veendunud, et tal pole teadvust.

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s