Mõõdame teadvust!

Mis on teadvus? Ehkki oleme seda blogi nüüd pidanud rohkem kui 3 aastat, ei ole me vastusele ilmselt palju lähemale jõudnud. Parim definitsioon on endiselt järgnev:

teadvus?

Samas on inimesi, kes arvavad, et me oleme kaugemal, ja mõni isegi arvab, et me oleme teadvuse probleemi lahendamasteadvus on integreeritud informatsioon. Aga kuidas me seda väidet teaduslikult uurime? Kuidas meil on võimalik kontrollida, kas teadvus on integreeritud informatsioon?

Täna käis meil instituudis loengut andmas Anil Seth, kes on hetkel üks vähestest inimestest maailmas, kes üritab teadvust mõõta – teaduslikult kvantifitseerida. Tema enda seisukohad on täitsa huvitavad: 1) kui Tononi väidab, et teadvus on integreeritud informatsioon, siis Anil Seth ütleb, et me sellist võrdsustamist ei pea ilmtingimata tegema – me võime integreeritud informatsiooni intuitsioone kasutada, et teadvust mõõta, ilma et me väidaksime, et teadvus ongi integreeritud informatsioon. 2) kui paljud teadvuseteadlased üritavad leida teadvuse neuronaalseid korrelaate, siis Anil Seth soovitab pigem otsida „selgitavaid korrelaate“ – üritada võtta fundamentaalsed teadvuse omadused ja katsuda leida neuronaalseid mehhanisme, mis suudaksid neid omadusi selgitada. See on huvitav lähenemine, mille üle tasub rohkem mõelda, sest teadvuse neuronaalsete korrelaatide otsimine on selgelt patiseisus.

Kuid kas ta mõõdud töötavad? Kas informatsiooniteooreetiline lähenemine aitab meil teadvust mõõta? Kas EEG signaalid on piisavalt head, et neile üldse vastavaid meetodeid rakendada? Kes tahab, leiab Anil Sethi artikli teadvuse praktiliste informatsiooniteoreetiliste mõõtude kohta siit. Kui kellelgi peaks olema küsimusi Anil Sethile, siis võite nad täna õhtu jooksul siia kommentaaride alla jätta – kohtume temaga homme hommikul ja vaatame, kas teadvuse probleem saab lahendatud või ei. (Ma arvan, et ei)

Advertisements
 1. Slava
  oktoober 17, 2011, 10:41 p.l.

  Kui kaugel on see tema “praktilised informatsiooniteoreetilised mõõdud” tegelikest praktilistest mõõtmistest?

 2. jaanaru
  oktoober 18, 2011, 11:07 e.l.

  A.Seth kolleegidega juba teevad praktilisi mõõtmisi ja loodavad esimesi tulemusi saada 3 aasta jooksul. minu jaoks on aga probleem selles, et need mõõdud tegelikult ei mõõda Tononi teooriat (vt viidatud artikkel – nad pidid mitud keskset asja muutma, et teooriat mõõdetavaks teha), st saadavad tulemused annaksid meile heal juhul uue ja hea (ja vb parema) mõõdu teadvuse kohta, aga ei aitaks meil Tononi teooriat testida. jutust sai küllaltki selgeks, et Tononi teooria ei olegi hetkel eksperimentaalselt testitav. ehk parim võimalus midagi mõistlikku selle teooriaga teha oleks üritada leida hea vastunäide – võrk või süsteem, kus on väga kõrge phi, ehkki me oleme küllaltki veendunud, et tal pole teadvust.

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s