Esileht > aju ja teadvus, huvitavad artiklid > Huvitavad artiklid: 24. november 2011

Huvitavad artiklid: 24. november 2011

Näib, et aasta lõpp on teadvuseteaduses produktiivsed. Miskipärast ma siiski arvan, et sel aastal me veel teadvuse probleemi ei lahenda. Aga siin on seekordsed huvitavad artiklid:

– Teadvuseteaduse suurkujud Victor Lamme ja Stanislas Dehaene teevad koostööd Floris de Lange juhitud projektis, mille küsimuseks oli, kuidas objekti teadvustamine mõjutab otsuseprotsesse. Nimelt on ju hästi teada, et otsuseprotsesse mõjutavad ka teadvuseväliseks jäävad stiimulid, kuid siiani pole päris selge, mis on teadvuse roll – mida teadvus juurde annab? De Lange jt katses on kasutusel nii kaval psühhofüüsika kui ka ajukuvamine, kuid arvatavasti oli ka autorite nimekirjal oma roll selles, et artikkel jõudis suurepärasesse ajakirja Plos Biology. Sealt saab seda lugeda täitsa tasuta.

– viimases Current Biology numbris ilmus päris ilus lühiartikkel David Soto ja Juha Silvanto poolt. David Sotol on mitu ilusat artiklit töömälu ja teadvuse seoste kohta, kuid käesolevas töös näitab ta koos kolleegidega, et töömälu võib hallata ka teadvusevälist informatsiooni, mis tähendab, et töömälu ja teadvuselamus võivad olla teineteisest sõltumatud. Teades, et teadvus on erinev ka tähelepanust, jääb üle vaid uurida, kui palju nendest “teadvuse korrelaatidest”, mida erinevates töödes on esile toodud, on tegelikult tähelepanu või töömälu korrelaadid – kuna protsessid on erinevad, peaks neid olema võimalik eristada ka ajusignaalide tasemel.

– peagi ilmub samuti Current Biologys Suppi ja Engeli artikkel, mida sai kommentaarivormis mainitud nädala eest. Autorid näitavad oma töös, et teadvuse samm-sammu haaval kaotamine (üldanesteesia abil) on seotud samm-sammu haaval alfa sagedusel tekkiva hüpersünkrooniaga. Stimuleerides katseisikuid taktiilselt, võis näha, et esmased sensoorsed gammasageduslikud ajuvastused jäävad alles isegi tugeva anesteesia korral. Teadvuse kadumisega kadusid aga eelkõige hilisemad ajuvastused, mis (mitte väga üllataval kombel) olid seotud laiema võrgustiku aktiivsusega.

– mõned filosoofid on teadvuseteadust päris palju edasi aidanud. Nende eesrinnas on Ned Block, kes 1995. aastal pakkus välja, et mõiste “teadvus” on liiga üldine ja segadust tekitav, kuna ta hõlmab tegelikult erinevaid mõisteid ja erinevad teadlased mõistavad teda erinevalt. Segadusest pääsemiseks eristas ta fenomenilist teadvust ja juurdepääsuteadvust (ja refleksiivset või eneseteadvust). Pärast seda suurt sammu on ta kogu aeg selle sama teemaga edasi võidelnud ja võitluse kõige hiljutisem lahing avaldati värskes ajakirja Trends in Cognitive Sciences numbris. Sellega seoses tasub mainida ka hiljuti samas ajakirjas avaldatud artiklit ühe teise vaimufilosoofi poolt – Daniel Dennet kirjutas sellest, miks teadvust ei saa uurida sõltumatult ta funktsioonist ja miks Ned Blocki tüüpi eristused pole mõttekad ja edasiviivad. Mõtteainet jätkub …

Advertisements
 1. november 24, 2011, 10:07 e.l.

  Oma “hallidest ajurakukestest” ilmselges teadmatuses, julgeksin siiski siinkohal viidata näiliselt (!?) paradoksaalseleseosele selles temaatikas: Valiku aksioomile (Hulgateoorias)!
  Matemaatika alusaksioomina – eeldab see aksioom: Arutletava (nii objekti kuisubjekti) Olemasolu!
  Järgnev: arutletava (ilmutamata) aksioomina olemasolu (ala)teadvuslik tunnetus – peaks olema eristatav mitte üksi subjektiivselt, vaid peaks andma ka objektiivseid efekte!?

  Viide: Bourbac`i “Hulgateooria” Resultatiivosa (vene k.) //Aksioma võbora//

 2. Kristjan Korjus
  november 25, 2011, 12:38 e.l.

  Tõnu, kas saaksid natukene oma mõtet lihtsustada ja pikemalt lahti seletada?

 3. jaanaru
  november 30, 2011, 11:26 e.l.

  lihtsalt loetav kommentaarartikkel floris de lange tööle: http://www.plosbiology.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pbio.1001204

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s