Esileht > ajuteadus, uni ja unenäod > Väga värske: uue informatsiooni õppimine une ajal

Väga värske: uue informatsiooni õppimine une ajal

See on selge, et une ajal toimub päeva jooksul kogutud info parem talletamine, aga kas une ajal on võimalik ka uut informatsiooni õppida? Anat Arzi jt Weizmannist on seda nüüd näidanud katses, mis avaldati mõningate minutite eest Nature Neuroscience “trükis artiklite” sektsioonis. Weizmanni instituudi blogis on sellest artiklist juba ka pisut pikem pressiteade ja eks lähipäevil hakkab kogu internet sellest loost kihama …

Advertisements
 1. jaanaru
  august 27, 2012, 6:36 e.l.

  ScienceDaily juba jõudis ka uudise kokku panna: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/08/120826143531.htm

  ja autorite heameeleks on info jõudnud ka Nature uudistesektsiooni:http://www.nature.com/news/how-to-learn-in-your-sleep-1.11274

 2. ökul
  august 27, 2012, 8:40 e.l.

  Kaua aastaid on püütud unesõppimist demonstreerida (ja ka vastavaid meetodeid müüa) verbaalse õppimise näitel. Eelkõige keeleõpet taotledes. Oksenbergi ja kolleegide töö siiski nii üllatav pole, sest tegemist on üsna madalatasemelise õppimisega — tingitud seoste kujundamisega; samuti eluliselt tähtsate funktsioonide — nt hingamisega — seotud nähtustega. Oleks hoopis üllatav, kui elutähtsate funktsioonidega seotud kohastumusreaktsioonid une ajal katkeksid. (Ka taimed kohanevad keskkonnaga, kuid paljude arvates taimedel teadvust pole, on vaid otstarbekad reageeringud keskkonnatingimustele.) Aga taibukust sellisel näitel unesõppimist demonstreerida ei saa autoritele eitada.

 3. A.Laan
  august 27, 2012, 5:40 p.l.

  @ökul. Antud töös näidatud hingamise moduleerimine on madalatasemeline protsess ainult näiliselt. Hingamise moduleerimine lõhna-ainete paremaks eristamiseks on aktiivne kognitiivne protsess. Erialakirjanduses eristatakse kahte terminit- breathing ja sniffing. Breathing on “madalatsemeline” homeostaatiline protsess, sniffing on näide nn active sensing protsessidest. Et paremini selgitada, sniffing on nagu silmade liigutamine. Professionaalseid kriketimängijaid võib amatööridest eristada nende silmaliigutuste rütmide täpsuse ja mustri järgi. Samamoodi võib teatud paradigmas treenitud ekspert-hiiri amatööridest eristada selle järgi kuidas nad lõhna-aineid sisse hingavad. Huvilistele: antud artikkel on pärit Noam Sobeli grupist, kes on tänasel päeval üks parimaid lõhnameele uurijaid maailmas, eriti mis puudutab inimeste psühhofüüsika küsimusi. Tema eelnevaid töid tasub lugeda kasvõi meelelahutuseks. Näiteks ühes katses lasi ta inimestel põrandale tõmmatud lõhnarada mööda kõndida analoogselt sellega kuidas lõhna abil koerad jälgi ajavad.

 4. ökul
  august 27, 2012, 5:53 p.l.

  Üks väike aga: see, et sniffing erineb hingamisest on selge, aga probleem on selles, et aktiivset sniffingut une ajal on problemaatiline saavutada. Seos lõhnastimulatsiooni ja sniffing-vastuse vahel on eelnevalt tingitud-reflektoorselt välja kujunenud. Ja kui nüüd kujundatakse teisene tingrefleks, siis pole selles midagi erilist.

 5. A.Laan
  august 28, 2012, 11:55 e.l.

  @ökul: Minu arust on see töö natuke huvitavam. Aktiivset sniffingut on une ajal raske väliselt indutseerida, aga selle indutseerimine võib toimuda sisemiselt, nii nagu inimeste silmade liigutused REM unde ajal võivad olla sarnased silmaliigutustega ärkveloleku ajal (või kellel on kodus koer, võib vaadata magava koera koonu ja vurrude liigutusi). See fenomen kuulub tõenäoliselt samasse kategooriasse kui näiteks place cell replay une ajal, mis mängib rolli spatial navigation memory consolidationis. See annab kaks huvitavat spekulatiivset võimalust “keerulisi” käitumisi alateadlikult mõjutada: näiteks võiks hiirtega teha katse, kus neile antakse puuris mingi parameetri poolest väga hea (rewarding) päev, ja seejärel REM une ajal pannakse nende keskonda näiteks eukalüptiõli vm lõhnaaine. Kuna une ajal toimub siis eeldatavalt heade kogemuste replay, siis pärast ärkamist võib testida mõnda hiire käitumist (näiteks novel object approach behavior, fear conditioning etc) eukalüpti juuresolekul. Eelmainitud töö annab põhjust uskuda, et conditioning järel oleks vastus eukalõptiõlile erinev kui ilma conditioningita. Teine, veelgi spekulatiivsem võimalus puudutab kahe erineva käitumise juhuslikke kokkusattumisi sleep replay ajal, mis võib põhjustada (facilitate) uudsete seoste moodustumist ajus. Mina väidaks, et tegemist on ikkagi keerulisema protsessiga kui taimede homeostaatilised reaktsioonid keskonnatingimustele, kuigi jah, ega võõrkeelt rääkima kedagi niimoodi ei õpeta. Veel üks pisike vastuväide: kui oma esimeses postituses pidasid silmas sniffingut mitte breathingut, siis poleks seda võib-olla pidanud eluliselt tähtsaks funktsiooniks nimetama, see ajas mind natuke segadusse.

 6. jaanaru
  august 30, 2012, 11:26 e.l.

  Jaan-Juhan Oidermaa kirjutab sellest tööst ka Teadus ERRis: http://teadus.err.ee/artikkel?id=7563&cat=1

 7. jaanaru
  september 2, 2012, 5:42 p.l.

  uus nädal ja nature neuroscience’is värske töö, mis seotud selle eelmise nädala värske tööga: Matt Wilsoni grupp näitab, et auditiivne stiimul, mida on seotud ruumilise kontekstiga, tekitab une ajal esitades hippokampuses selle ruumilise kontekstiga seotud aktiivsusmustri taasesituse – http://www.nature.com/neuro/journal/vaop/ncurrent/abs/nn.3203.html

 8. A.Laan
  september 2, 2012, 8:11 p.l.

  Nüüd kui on olemas meetod unenägude sisu “kontrollimiseks” oleks huvitav teada, kas mälestusi on võimalik une ajal siduda uutesse assotsiatsioonidesse.

 9. jaanaru
  september 3, 2012, 3:54 p.l.

  ma arvan, et neid une, unenägude ja mäluassotsiatsioonide katseid hakkab nüüd ridamisi ilmuma, nii et hoiame silmad-kõrvad lahti.

 10. jaanaru
  september 27, 2012, 5:59 p.l.

  Nature Neuroscience’is kommenteerib seda afääri Robert Stickgold: http://www.nature.com/neuro/journal/v15/n10/full/nn.3223.html

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s