Esileht > Üritused, noorele teadlasele > Põhiteesid Dondersi ettekandest

Põhiteesid Dondersi ettekandest

Teadlase töö juurde kuulub konverentsidel oma mõtete ja tööde tutvustamine, sest publiku seas olevate taibudega vaieldes on võimalik oma mõttemallidest ja ideedekapslitest eemalduda ja nõnda ehk midagi uut ka iseenda teemade kohta teada saada.

Homme ongi sõit Hollandisse, Nijmegenisse, kus toimub selle aasta Dondersi Diskussioonikonverents. Sel aastal on seal ka sessioon teadvuseteaduse kohta, kuhu mindki jutlema kutsuti.

Ega mul ju palju rääkida polegi, niisiis pajatan sellest, mis siit blogiveergudeltki läbi käinud:

1) Oleme teadvuseteaduses juba liiga kaua kasutanud lihtsat kontrasti “teadvustas” vs “ei teadvustanud” – see ei tööta, kuna annab meile tulemusena lisaks teadvuse neuronaalsetele korrelaatidele ka neuronaalsed protsessid, mis eelnevad ja järgnevad neile. Oleme need teesid ka avaldanud ja seisame nende eest, kuni keegi meid vastupidises veenab.

2) Kui see probleem on nii tõsine, nagu me arvame, siis on meil põhjust olla skeptiline eelnevate tööde suhtes, ükskõik kui kõrgetes ajakirjades nad ka ilmunud poleks – kui nad on tehtud vaid punkt ühes mainitud lihtsa võrdlusega, siis ei pruugi nad teadvuse korrelaatide kohta suurt midagi öelda. Probleem on selles, et me täpselt ei tea, millised vanadest tulemustest räägivad midagi teadvuse neuronaalsete korrelaatide ja millised neile eelnevate ja järgnevate protsesside kohta. Probleem on muidugi ka selles, et meie kaasaegsed teadvuseteooriad põhinevad otse loomulikult nendel vanematel töödel ja kui nood on valed, on ka teooriad ehk eksiteel (ükskõik kui edukad ja kiidetud nad ka poleks).

3) Sellest olukorrast väljapääsuks on tarvis teha uudseid kavalamaid eksperimente. Oleme ise hiljuti läbi viinud ühe säärase eksperimendi, kuid see pole kindlasti lahendus kogu probleemile. Pigem loodame, et see väike eksperiment inspireerib kavalamaid katsetajaid tegema oma eksperimente, et siis selle eksperimentide arsenali abil teadvuse neurobioloogilised alused samm-sammult destilleerida.

Eks näha ole, kas saan targemaks. Lootust on.

Advertisements
  1. jaanaru
    oktoober 27, 2012, 6:15 e.l.

    võib ka mainida, et meil oli tõepoolest väga tore sessioon ja väga vahvad kõnelejad, kellega oli palju toredaid hetki ka enne ja pärast sessiooni ning kellega saab koostööd teha ka tulevikus.

  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s