Esileht > üldine, inimlikud postitused > Erinevad ajud, erinevad maailmavaated

Erinevad ajud, erinevad maailmavaated

Aju on väga keerukas süsteem. Hinnatakse, et inimajus võiks olla umbes 100 miljardit närvirakku. 1 üheteistkümne nulliga, ehkki mõni allikas annab ühe nulli rohkemgi. Iga närvirakk on ühenduses keskmiselt 10 000 teise närvirakuga. Seega on ühenduste arv närvirakkude vahel hiiglaslik – 1 viieteistkümne nulliga (ja jällegi, mõni null ees või taga …). Lisaks on oluline mitte ainult ühenduse olemasolu, vaid ka selle tugevus. Arvatakse, et just selle ühenduste rägastiku täpses arhitektuuris on peidus see, kes me oleme. Meie teadmised ja isiksus, meie vaimne olemus on kirjutatud närvirakkude ühenduste mustritesse.

Ajud on üksteisest väga erinevad. See on mõistetav, sest on põhimõtteliselt lõpmatul hulgal variante, milline saab olla täpne aju ühendatuse muster (millised nendest 100 miljardist närvirakust on milliste tugevustega omavahel seotud). Erinev geneetiline algmaterjal ja erinevad kogemused on meie ajusid erinevaks vorminud ja seega ka meid ennast erinevaks teinud. Igal hetkel, ka praegu, seda teksti lugedes, muutuvad teie ajus ühenduste tugevused. See, milliste ühenduste tugevused selle teksti tagajärjel teie ajus täpselt muutuvad, sõltub aga omakorda sellest, milline oli teie aju siia lehele saabudes. Me oleme üksteisest erinevad, kuna meie ajud on erinevad. Sama sisendmaterjal tekitab meie ajudes erinevaid aktiivsusmustreid, kuna rajad, mida mööda see algselt sama sisendmaterjal erinevates ajudes liigub, sõltuvad täpsest ühenduste mustrist ja on seega erinevad.

Niisiis tõepoolest, kui vaatame sama kunstiteost, siis näeme seda erinevalt, kuna meie ajud on erinevad. Kui loeme ajaleheartiklit, siis suhtume seal sisalduvasse erinevalt, kuna meie ajud on erinevad. Kui selle ajaleheartikli sisu üle vaidleme, siis näeme vaidluse argumente erinevalt, kuna meie ajud on erinevad. See, mida me maailma ja maailma asjade kohta arvame, ehk meie maailmapilt, tuleneb sellest, milline on meie aju. Ja kui meie ajud on erinevad, siis on ju ka loomulik, et meil on erinev maailmavaade ja vahel teistega võrreldes samade asjade kohta väga erinev arvamus.

Ehk peame seda mõistma või vähemalt üritama seda mõista, et vahel polegi midagi taolist nagu õige või vale arvamus – on vaid erinevad ajud, mis tänu oma erinevustele näevad maailma erinevalt. Erinevused arvamustes tulenevad erinevustest ajus ja sellest, kuidas need erinevad ajud maailma erinevalt tõlgendavad. Meie vaimse olemuse erinevuste põhjuste mõistmine võiks viia selleni, et me tolereerime rohkem inimesi, kes on ja mõtlevad meist teistmoodi – nad ei ole alati rumalamad või halvemad, nende aju on lihtsalt teistsugune.

Advertisements
 1. Mothammad
  jaanuar 3, 2013, 8:59 e.l.

  Meenutab Bruce Hood’i “The Self Illusion”it… Kas oled lugenud?
  Kui jah, siis, mis arvad?

 2. jaanaru
  jaanuar 3, 2013, 9:11 e.l.

  Olen raamatupoes lehitsenud, aga ostmise ja lugemiseni pole veel jõudnud. Kas soovitaksid? Miks?

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s