Esileht > aju ja teadvus, teadvuseteadus > Aprillinali: Francis Cricki avaldamata mustand teadvusest

Aprillinali: Francis Cricki avaldamata mustand teadvusest

Francis Crick oli üks 20. sajandi tähtsamaid teadlaseid, DNA struktuuri kaasavastaja, nobelist ja muuhulgas ka teadvuseteadusele alusepanija. Oleme jaganud videosid tema loengutest ja intervjuust temaga ja see töö, mida me teadvuseteaduses teeme, on suuresti mõjutatud tema ideede poolt. Tema 1994. aastal raamatu kujul ilmunud “Hämmastavaks hüpoteesiks” oli, et meie, meie rõõmud ja kurvastused, meie mälestused ja ambitsioonid, meie isiksus, „mina“-tunne, vaba tahe ja teadvus ei ole mitte midagi muud kui tohutu hulga närvirakkude aktiivsus. Oma kirjutistes oli ta reduktsionist: ta otsis viise, kuidas teadvuselamust kirjeldada neurobioloogiliste mõistete abil. Või, nagu nüüd selgub, on õigem öelda “oma ametlikes kirjutistes oli ta reduktsionist”.

Nimelt on päevavalgele tulnud, Wellcome Library poolt digitaliseeritud ja kõigile lugemiseks välja pandud suur hunnik erinevaid Francis Criki seniavaldamata materjale. Kõige hämmastavamast mustandist selgub, et salajas, iseendaga ja isekeskis ei olnudki Sir Francis Crick lõpuni reduktsionist.

Selles mustandis pealkirjaga “The Present Position” on mustvalgel kirjas: “I never was convinced that consciousness arises from the workings of the brain. It is utter nonsense, shameless reductionism.” (lk 2) Ma olin seda lugedes šokeeritud. Francis Crick oli minu jaoks alati parim näide reduktsionistist. See ei ole loogiline. Miks ta siis võitles nii sõjakalt reduktsionismi eest? Järgmisel leheküljel ta annab vastuse: “I observed how serious scientists like John Eccles or Wilder Penfield were ridiculed for their dualistic views. I had no intention of the same happening to me.” (lk 3) Niisiis, mis oli ta plaan? “My ingenious plan was to ride and indeed lead the mainstream wave of reductionism, but along the way collect hard evidence for the mind body dualism.” (lk 3)

Hämmastav! Ta küll tutvustab mõningaid toetusmaterjale sellele, et teadvus on midagi ajust erinevat (kehavälised kogemused, surmalähedased kogemused, telepaatia), kuid manuskript on lõpetamata. Minu jaoks see manuskript kindlasti ühtegi uut tõendusmaterjali dualismi jaoks ei sisalda ja mind dualistiks ei muuda, küll aga pöörab ta mu teadvuse hetkeks pahupidi – Francis Crick tuli kapist välja!

Advertisements
 1. Riho
  aprill 1, 2013, 4:53 p.l.

  hea nali, ma tükk aega otsisin sealt käsikirjast neid tsiteeritud ridu 😛

 2. jaanaru
  aprill 1, 2013, 7:04 p.l.

  Ilmselt said kõik aru, et tegu oli tõepoolest huumoriga. Loodetavasti sai nii mõnigi lugeja siiski ka pisut naerda või muiata. Lisasin nüüd edasise eksitamise vältimiseks pealkirja ka täpsustuse aprillinalja kohta.

  PS: Francis Cricki arhiivides võiksite sorada ikka!

 3. Bachmann
  aprill 2, 2013, 10:49 e.l.

  Kõrvalpõikeline isiklik meenutus seoses Crickiga, mis ei ole aprillinali:
  Mõni aeg tagasi sain teada, et pärast Francis Cricki surma pandi müüki palju tema isiklikust raamatukogust. Sealhulgas oli ka minu raamat “Psychophysiology of visual masking: the fine structure of conscious experience” (1994). Uudishimust tellisin selle raamatu (et näha, mida Francis ehk oli märkinud otse raamatusse või siis et saada tema allkirja või ex librisega eksemplari omanikuks). Kandsin raha üle ja jäin ootama. Pärast pooleaastast ootamist, kui raamatut polnud postiga saabunud küsisin müüjatelt üle, kas raamat postitati. Vastus oli, et postitati küll. Mõne aja möödudes, kui raamatut ikka polnud saabunud, tegin uue järelepärimise, märkides, et saadetis on kusagile toppama jäänud või kaduma läinud, ühtlasi paludes üle kantud raha tagasi krediitkaardile kanda (lubadusega uuesti tasuda, kui raamat siiski saabuma peaks). Raha kantigi üle ja ka raamatut pole senini saabunud. Kas oli tegemist osava petuskeemiga, mille korraldajad eeldasid, et mõni niikuinii ei viitsi üle kantud raha tagasi nõuda või mingil põhjusel raamat jäigi postiteel kaduma, ei oska paraku arvata. Nõukogude võimu ajal oli üsna tavaline, et välismaalt tulnud kirjandus kusagile erifondidesse kadus, vaevalt et nüüd mingi selline “filter” kusagil on :-). Kui just Francis oma sissekannetes raamatulehtedel midagi avastatut/salastamisväärset märkinud polnud ja maailmas ei eksisteeri tõhusalt toimivat Enneagsete Teadustõdede Avaldamise Kontrolli Komisjoni 😉 :-).
  PS: Kommentaare minu kirjavahetusest Dr. Crick’iga saab vaadata Jaani ja minu raamatust “Tähelepanu ja teadvus”.

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s