Esileht > aju ja teadvus, ajuteadus, uni ja unenäod > Ma tean, mida Sa unes näed vol 6

Ma tean, mida Sa unes näed vol 6

See ei ole enam ei ulme ega pelgalt julge ennustus: teadlased tõepoolest suudavad ajuaktiivsuse järgi öelda, mida katseisik parajasti unes näeb! Vastav töö Yukiyasu Kamitani grupi poolt ilmus ajakirja Science võrguväljaandes täna ja peagi kajab sellest kogu maailm. Artiklile endale niisama lihtsalt ligi ei pääse, kuid Science’i kodulehel on ka kõigile kättesaadav intervjuu Kamitaniga. Head kuulamist!

Kes tahab rohkem lugeda sellest arvutuslikust meetodist ja eelnevatest teadustöödest, mis antud läbimurdeni viisid, võivad sirvida meie mitu aastat kestnud “ma tean, mida Sa unes näed” seeriat.

Advertisements
 1. jana
  aprill 5, 2013, 12:35 p.l.

  ERRi uudistekünnise on juba see uuring täna ületanud http://teadus.err.ee/artikkel?id=8802&cat=1 🙂

 2. ökul
  aprill 6, 2013, 12:59 p.l.

  Mina liigitaksin selle töö mitte avastuslike tööde, vaid nn incremental research rubriiki. Midagi erilist selles töös pole selles mõttes, et unenäos kogetavate objektide tunnused kodeeritakse ajus samade mehhanismide poolt, mis kodeerivad ka ärkvel olles tajutud objektide tunnuseid. Ja neid töid, mis masina õpetavad fMRO piltidest kujutisele vastavaid erutusmustreid lugema on ka juba palju. SDeega tuli lihtsalt ette võtta töömahukas uuring ning rakendada vastavad algoritmid REM-une ajal saadud salvestiste analüüsimisele. Mahukas ja hästi tehtud töö, aga midagi üllatavat selles pole. Hoopis hämmastavam oleks mõni töö, mis teadvusemehhanisme paremini avaks (NCC proper).

 3. jaanaru
  aprill 6, 2013, 1:26 p.l.

  Nõus. Kui juba meiesugused otud seda tulemust mitu aastat ette oskasid ennustada, siis pole tõesti tegu suure avastusega. Aga tore töö ja äge tulemus sellegi poolest.

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s