Esileht > ajuteadus, teadvuseteadus > Sammuke teadvuse EEG signatuuride leidmise suunas? Osa 2

Sammuke teadvuse EEG signatuuride leidmise suunas? Osa 2

Enne Auksztulewiczi ja Blankenburgi (A ja B) tööd võis olla õhkõrn lootus, et paludes katseisikutel raporteerida pisikesi muutusi oma teadvuselamuses ja seostades neid muutusi vastavate muutustega ajuprotsessides, on võimalik jälile saada teadvuse neuronaalsetele signatuuridele. Tegelikult on aga asjalood hoopiski keerulisemad, nagu teaduses ikka. Nimelt leidsid A ja B esimese poole sekundi jooksul ERPdest (sündmusega seotud EEG potentsiaalidest) kolm erinevat signatuuri, mis kõik järgisid muutusi teadvuselamuses.

Seda, et antud töö ei teinud pilti selgemaks, illustreerib hästi fakt, et A ja B leidsid muuhulgas, et ka P300 järgib muutusi teadvuselamuses. P300 on pikalt olnud teadvuseteadlaste vaateväljas teadvuse korrelaadi kandidaadina, kuid mitmed, sealhulgas ka me ise, on väljendanud oma rahulolematust selle korrelaadiga. P300 käib kaasas paljude väga üldiste vaimsete protsessidega, ta on iseenesest liiga ebaspetsiifiline, et olla huvitav (aga ega kõik siin maailmas ei saagi olla põnev). Teaduslikuma poole pealt on tähtis, et mu juhendaja L.Melloni ja kolleegid on näidanud, et kui on olemas mäluesitus stiimulist, siis P300 muutusi teadvuselamuses ei järgi. Kuidas see tulemus ja A ja B praegune töö omavahel sobivad?

A ja B näitavad, et ka kaks varasemat protsessi, üks juba enne 100 millisekundit ja teine nii 150 ms peal, järgivad muutuseid teadvuselamuses. A ja B analüüs viitab sellele, et kõik 3 protsessi on üksteisest sõltumatud; nad on mingid erinevad protsessid. Seega, A ja B kasutasid head eksperimentaalset paradigmat, aga tulemus on sama: ports korrelaate, mis jätavad meid sama nõutuks kui enne.

Nagu kirjutatud, kasutasid A ja B erinevate analüüside arsenali, et oma EEG andmetest parimat välja õngitseda. Mitmed analüüsid jooksid tühja. Muuhulgas ei leidnud A ja B mitte midagi stiimulile eelneva alfa-rütmi faasi uurimisest. Varem on näidatud, et alfa faas märgib ajukoore erutusseisundit, kuid mu kolleegide värskemad analüüsid näitavad, et nende tulemuste taga võivad olla ka analüüsimeetodite artefaktid.

A ja B panevad palju rõhku ka dünaamilisele kausaalsele mudeldamisele, mille abil on võimalik uurida EEG andmete aluseks olevate neuronipopulatsioonide omavahelisi interaktsioone. Antud juhul viitas dünaamiline kausaalne mudeldamine, et hilisemate ERP-korrelaatide aluseks on tagasisidestatud protsessid, just nagu Victor Lamme teadvuseteooria postuleerib. Kahjuks on dünaamilise kausaalse mudeldamise kohta tehtud veel liiga vähe kriitilist uurimistööd ja on karta, et mitmed kitsaskohad alles ilmnevad. Aga on niigi selge, et kui see meetod ütleb, et ERP-signatuuride aluseks on tagasisidestatud protsessid erineva taseme töötlusetappide vahel, siis ei tasu seda puhta kullana võtta.

Niisiis, nõnda kukalt sügades ja artiklit läbi kriitilise prisma lugedes jääb mulje, et see töö ei lisanud justkui eriti midagi? Saime ainult teada, et ilus helesinine unistus, et uurides pisikesi muutuseid teadvuselamuses on lihtne välja sorteerida teadvuse neuronaalseid signatuure, ongi pelgalt helesinine unistus. A ja B töö pakub kolm ERP-korrelaati – enne 100 ms, 150 ms juures ja P300 -, kuid see on rohkem, kui me tahtsime. Ehk on 100 ms juures siiski teadvuse eelprotsessid ja pärast 300 millisekundit siiski teadvuse järelprotsessid, mis lihtsalt samuti muutuvad käsikäes muutustega teadvuselamuses? Nagu näha, tõstab A ja B töö taaskord rohkem küsimusi, kui ta vastata oskab. Oli see siis sammuke edasi või sammuke tagasi?

Advertisements
  1. Kommentaare veel pole.
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s