Esileht > aju ja teadvus, ajuteadus, huvitavad artiklid > Huvitavad artiklid: 16. oktoober 2013

Huvitavad artiklid: 16. oktoober 2013

Viimasel ajal on ilmunud või ilmumas päris mitu head ja huvitavat artiklit, millest kõiki antud postituses ei jõuagi kirjeldada:

Viimases PNASi numbris ilmus Alexander Maieri ja kolleegide töö, kus uuriti illusoorsete kontuuride elektrofüsioloogilisi korrelaate. Alexander Maier on tore noorema generatsiooni elektrofüsioloog, keda huvitab teadvus ja kes teeb katseid ahvikestega, mõõtes samal ajal nende neuronite tulisklemist. Illusoorsed kontuurid on hea näide teadvusefenomenidest: ehkki alloleval pildil pole objektiivselt mingit ruutu, tajume me kõik väga selgelt seda ruutu. Ta on illusoorne kontuur, mis on meie teadvuses, ehkki teda ei eksisteeri objektiivselt.

1illuscont1

Alexander Maier ja kolleegid tegid mõõtmisi ahvikeste V4st ja leidsid, et V4 neuronite töö kajastab hästi meie illusoorset taju: kui neuronit huvitava visuaalse välja osa jäi just illusoorsele joone osale, siis neuronid tulisklesid hoogsamalt. Ühesõnaga V4 neuronite aktiivsus esitas juba seda, mida ahvike tajus, mitte seda, mis on pildil. Ja seda juba 100 ms pärast pildi esitamist.

Carl Petersen ja tema grupp on aga teadvuseteadlaste jaoks huvitava töö läbi viinud hiirtega. Hiirte puhul on tore see, et saab teha kõiksugu trikke, kaasa arvatud optogeneetikat ehk valguse abil neuronite töö otsest mõjutamist. Antud töös uuriti esmase sensoorse korteksi suhestust sellega, mida hiired tajuvad. Carl Peterseni grupp on tuntud selle poolest, et nad ei mõõda mitte ainult neuronite tulisklemist, vaid ka nende pidevalt muutuvat membraanipotentsiaali, mis annab palju vahetuma vaate neuronite töösse. Autorid leidsid, et kui hiired andsid oma käitumise abil märku, et nad märkasid vurrude puudutust, oli 2/3 rakukihi neuronite membraanipotentsiaalis võimalik mõõta tugevamat depolariseerumist ajavahemikus 50-400 ms pärast vurrupuudutust kui sel juhul, kui hiir ei andnud oma käitumise abil märku, et ta vurrude puudutust märganud oleks.

Ehkki autorid seovad oma töö viimases lauses need tulemused ka teadvuseteadusega, viidates Dehaene’i ülevaateartiklile, on kaheldav, kas nii otsene seos on põhjendatud. Esiteks olid selles töös vurrupuudutused alati selged ja tugevad, seega ei ole selge, et hiirte mittereageerimine vurrupuudutusele on selgitatav tajuliste efektidega – ehk tajusid hiired seda puudutust iga kord, aga mingil põhjusel andsid tast märku ainult vahel? See on spekulatiivne kriitika, aga ehk teine punkt on huvitavam: oma töös näitavad autorid, et hiired suudavad vurrupuudutusele reageerida ka siis, kui ajuseisund reedab, et nad justkui magaksid. Hiired tegid seda ülesannet väga hästi erinevates ajuseisundites, mis viitab sellele, et tegu ei pruugi olla teadvuseteadlastele kõige huvitavama tulemusega – kui hiir võib sama ülesannet lahendada ka teadvuseta seisundis, siis on tegu pigem adekvaatse infotöötluse kui teadvusliku taju markeriga. Aga põnev on see töö sellegi poolest. Ja mis kõige tähtsam – tore on näha, et tänapäeva ajuteaduse tipptehnoloogiaid kasutatakse ka taju ja teadvuse küsimuste uurimiseks! Jääme ootama Carl Peterseni labori edasisi töid.

  1. Bachmann
    oktoober 16, 2013, 11:39 e.l.

    Ehk on asjakohased paar kommentaari Maieri artikliga seoses. See töö ei ole esimene, kus illusoorse kontuuri neurokorrelaate on uuritud, näidates, at aju vastab mitte üksnes sellele, mida objektiivselt näidatakse, vaid kajastab ka seda, mis on teadvuses illusoorne. (Hea, et Maier oma töös osale varasematest ka viitab.) Samuti tuleks märkida, et osa illusoorse objekti kontuuridest on siiski reaalselt esitatud; kõik kontuurid pole illusoorsed ja ilma selleta, et osa kontruuridest (mis kuuluvad indutseerivatele kujutistele) oleks antud reaalselt ei tekiks ka illusoorset kontuuri. Ülevaadet illusoorsete kontuuride uurimise varasemast perioodist võib lugeda Tartu Riikliku Ülikooli Toimetistes # 474, 1978 (peaks olema TÜ raamatukogudes saadaval).

  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s