Esileht > üldine, noorele teadlasele, teadvuse teooriad > Vastunäide Tononi teadvuseteooriale?

Vastunäide Tononi teadvuseteooriale?

Giulio Tononi teadvuseteooria on mõnede arvates peaaegu lahendanud teadvuse probleemi. Ühest vaadatud videodebatist meenub, kuidas tuntud vaimufilosoof Ned Block väidab, et me ei saa teadvuse probleemi veel lahendada, sest meil puuduvad kontseptuaalne arusaam sellest probleemist ja kontseptuaalsed vahendid, millega sellele probleemile läheneda. Selle peale kostis Christof Koch – “Teil pole, aga meil on”, viidates just Tononi teooriale, mille üheks suurimaks propageerijaks Koch saanud on.

Me oleme Tononi teooria üle üsna palju mõtisklenud. Ehkki me oleme alati nõus olnud, et Tononi teooria on huvitav ja väga oluline edasiminek teadvuseteaduses – see on esimene suur matemaatika keeles formaliseeritud teooria -, oleme alati kuidagi rahulolematud olnud. Seda mitmel põhjusel:

1) ehkki Tononi teooria on kenasti formuleeritud informatsiooniteooria raames ja pakub välja isegi kvantitatiivse informatsiooniteooreetilise mõõdu (PHI) teadvuse jaoks, ei ole seda reaalsete bioloogiliste süsteemide puhul võimalik uurida ega mõõta (nt Barrett & Seth, 2011). Seega me võime küll aimata, et inimajul on suur PHI, aga me ei saa reaalselt mõõta, kui suur see PHI on ja kas ta väheneb näiteks sügavas unes või anesteesiaseisundis, kus teadvust pole.

2) Tononi informatsiooni integratsiooni teooria põhineb kahel aksioomil: i) teadvus on informatiivne – iga hetke teadvuselamus erineb miljonitest teistest, mis on põhimõtteliselt võimalikud, aga hetkel ei esine; ii) teadvus on integreeritud – iga teadvuselamus on meie jaoks ühtne, sidudes tervikuks suure hulga erinevaid elementaarset sisu omavaid signaale. Kogu teooria matemaatiline külg põhineb neil kahel aksioomil. Kui üks neist on vale või ebaoluline või kui üks oluline aksioom on puudu, siis on kogu see matemaatika ka väär. Ja ma mingil põhjusel ei suuda uskuda, et Tononi lihtsalt tugitoolis istudes tuligi just nende kahe õige aksioomi peale, mis tõepoolest aitavad teadvuse mõistatust lahendada.

3) Arutades seda probleemi mitmete endast targemate inimestega on korduvalt kõlama jäänud mõte, et ehk on matemaatiliselt võimalik näidata, et Tononi teooria kohaselt oleks mingil võrgustikul või süsteemil lõpmatult suur (ja inimajust lõpmatult suurem) PHI, samas kui see süsteem oleks ilmselt teadvuseta. Lühidalt: kas oleks võimalik mingi hea vastunäitega Tononi teooria falsifitseerida? Mitmetel oli intuitsioon, et ilmselt leidub mingi hea vastunäide, aga me kõik olime liiga rumalad, et kohe selle peale tulla ja liiga laisad, et pikalt mõelda.

Õnneks on maailmas targemaid inimesi. Ma olin üsna rõõmus, kui Helger mind teavitas, et üks MITi nutikaid arvutiteadlasi Scott Aaronson on Tononi teooria luubi alla võtnud. Ta teeb seda viisakalt ja humoorikalt, aga mis peamine, ta suudab leida vastunäite Tononi teooriale. Ma ei hakka isegi mitte teesklema, et ma saan ta näitest täiel määral aru – ma ei saa. Aga Aaronson on erinevalt Tononist informatsiooniteoorias ja arvutiteaduses tunnustatud mõtleja. Minust targemad inimesed on mulle öelnud, et Aaronsoni näide on lihtne ja vettpidav. Lisaks pole keegi senise 125 kommentaari jooksul suutnud näidata, et Aaronsoni argumendis midagi valesti oleks. Seega, head-aega, Tononi ilus teooria? David Chalmersi väitel on peagi oodata ka Giulio Tononi enda vastust Aaronsonile. Pinge kasvab, terve virtuaalne saal on põnevust täis. Kes veel ei teanud, siis Tononil just ilmus ka oma informatsiooni integratsiooni teooriast versioon 3.0. Küllap Tononi vaidleb ja võitleb, sest teadlane hoiab oma teooriat kui oma beebit ja kaitseb teda teiste eest emalõvi kombel.

 1. jaanaru
  mai 29, 2014, 7:40 e.l.

  Tononi ja Kochi värske üllitis teadvuse ja Tononi teadvuseteooria teemal – http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1405/1405.7089.pdf

 2. Jana
  mai 29, 2014, 4:37 p.l.

  kes artiklit lugeda ei viitsi, võib sama vaadata 47min kestvast videost Tononi ja Kochi esituses: http://www.youtube.com/watch?v=1cO4R_H4Kww

 3. jaanaru
  juuni 1, 2014, 11:14 e.l.

  Ja rännak jätkub – http://www.scottaaronson.com/blog/?p=1823

  Tononi on kirjutanud Aaronsonile 14-leheküljelise traktaadi: http://www.scottaaronson.com/tononi.docx ja Aaronson vastab sellele oma viidatud blogipostituses. Oh rõõmu!

 4. jaanaru
  juuni 1, 2014, 5:17 p.l.
 5. jaanaru
  juuni 2, 2014, 6:28 p.l.

  Diskussiooni astus ka Christof Koch: http://www.scottaaronson.com/blog/?p=1823#comment-108274

  Aaronson vastab: http://www.scottaaronson.com/blog/?p=1823#comment-108287

  Koch vastab: http://www.scottaaronson.com/blog/?p=1823#comment-108313

  Aaronson vastab taas: http://www.scottaaronson.com/blog/?p=1823#comment-108363

  See elav diskussioon aitab teadvuseteadust edasi rohkem kui hunnik artikleid.

 6. jaanaru
  juuni 3, 2014, 8:17 p.l.
 7. MargusM
  juuni 8, 2014, 10:26 e.l.

  Scott Aaronson kurdab et temal on olnud raskusi mõõdu PHI täpse määratluse leidmisega. Teadvuse ammendavalt seletuselt ootaks ikkagi suuremat selgust põhimõistete määratlemisel. Kuidas tuleks arvutada PHI väärtust, kui oleks saadaval teadvusel isiku aju iga aatomi olek? Miks sama isiku teadvuseta seisundis aju ainelised omadused erinevad vähe, kuid PHI väärtus erineb palju (võrreldes teadvusel seisundiga).

 8. jaanaru
  juuli 17, 2014, 5:25 e.l.

  Ja võitlus Scott Aaronsoni blogis jätkub – http://www.scottaaronson.com/blog/?p=1893

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s