Esileht > ajuteadus, huvitavad artiklid > Huvitavad artiklid: 12.09.2014

Huvitavad artiklid: 12.09.2014

PNASi veergudel on viimastel nädalatel ilmunud järjest mitu vahvat artiklit, millest ma tutvustan kahte parimat. Esimene võiks olla huvitav neile, kes teevad TMSi katseid, teine kõigile EEG uurijatele, kellele meeldib vaadelda EEG sagedusanalüüsi tulemusi.

Esimeses toredas artiklis uurisid Saksamaal Bochumis töötavad teadlased transkraniaalse magnetstimulatsiooni (TMS) efekte ajus pingetundliku värvaine kuvamise abil. See meetod võimaldas kuvada kassi visuaalse korteksi aktiivsust, sellal kui kassikesele anti TMSi. Leiti, et üksik TMS impulss tekitab ajus lühida aktiivsuspuhangu, millele järgnevad tugevad pidurdusprotsessid. Samas 10 korda sekundis antava TMSi-jada puhul mõõdeti visuaalse korteksi üha suuremat aktiveerumist. Antud töös olid kassikesed üldnarkoosi all. Autorid ise arvasid, et see efekt, kus 10 Hz TMSi korral tekkis suur aktiivsuspuhang, on ärkvelolevas korteksis veel palju suurem, aga ma arvan, et siin nad eksivad. Hiljutised teadustulemused näitavad, et (mõneti paradoksaalselt) on just ärkvelolevas korteksis pidurdusprotsessid tugevamad. Samuti näitavad meie enda Eestimaised unekatsed, et unseisesundis tekitab TMS suurema ja tugevama aktiivsuspuhangu kui ärkvelolekus. See värske töö aitab meil ka oma tulemusi paremini interpreteerida.

Teises töös näitab Roelfsema grupp kogu maailma neurofüsioloogidele, kuidas tänapäeval ajuteadust tehakse. Nad teevad laminaarsete elektroodidega mõõtmisi esmases visuaalses korteksis ja V4s, nad kirjeldavad rütmiliste komponentide kulgemist erinevates aju kihtides ja nende ajupiirkondade vahel, teevad kausaalsusanalüüsi, koherentsusanalüüsi, faasianalüüsi, mikrostimulatsiooni ja kasutavad ka farmakoloogilisi meetodeid. Miks kogu see tour de force? Roelfsema küll oli kunagi Wolf Singeri õpilane, elas läbi sünkronseerimise loo, kuid talle ei jätnud see suurt muljet – pärast Singeri juurest lahkumist tegi ta Lamme grupis isegi ühe tuntuimatest kriitilistest katsetest sünkroniseerimise idee kohta. Kuid Roelfsema on ka väga praktiline teadlane. Kui hakkasid kogunema faktid selle kohta, et gammma sagedusribas (nii 40-70 Hz) toimuv aktiivsus on ehk märk visuaalses töötlushierarhias alt-üles suunatud töötlusest, samas kui alfa sagedusriba (nii 8-14 Hz) tähistab ülevalt alla, kõrgematelt hierarhia aladelt madalamale suunatud infovoogu, otsustas Roelfsema neid märke ja tähiseid täpsemalt uurida. Sest, nagu ta ka värskes artiklis kirjutab, vahet ju pole, kas gamma rütm on epifenomen või midagi olulist – tähtis on teada, kas gamma tõepoolest tähistab alt-üles suunatud infovoogu. Sest kui see nii on, saavad teadlased palju paremini interpreteerida näiteks EEG ja MEG aktiivsusi ja, mis peamine, nende meetodite abil paremini mõista alt üles ja ülalt alla suunatud protsesside olulisust ja koostoimet meie nägemisprotsessides. Ega ma seda pikka juttu siia kirja pannud poleks, kui teadlased täpselt sellistele toredatele järeldusteni jõudnud poleks – gamma sagedusribas toimuv aktiivsus tähistab hierarhias madalamatelt ajupiirkondadelt kõrgematele saadetavat infovoogu, alfa sagedusribas toimuv aga vastupidist töötlussuunda. Tasub mainida, et samasugustele järeldustele on pisut teiste analüüsimeetodite abil jõudnud ka teised uurimisrühmad. Seega kavalasti läbi viidud EEG katsed saavad nüüd hoopis täpsemaid tõlgendusi.

Ja lõpuks on tore teatada, et meie Tallinna labor on esimest korda kasutanud võimalust laadida manuskript juba enne eelretsenseerimist üles Arxivi ja Biorxivi keskkondadesse. Tegu on Renate manuskriptiga, mille kallal ta asus vaikselt tööd tegema juba kolm aastat tagasi. Seega kaua tehtud kaunikene. Palju õnne!

  1. Kommentaare veel pole.
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s