Esileht > Üritused, uni ja unenäod > Tallinna unekonverents: neljapäev

Tallinna unekonverents: neljapäev

Tallinn on täis uneuurijaid! Nad on kas hajevil või ekstaasis või unise pilguga, vahel kambakesi, vahel üksi, kaelas enamasti mingi sildike. On uneteaduse gurusid, uneteaduse tobusid, machosid ja nohikuid. Nad kõik uurivad und ja üritavad aru saada erinevatest unega seotud aspektidest – miks ja kuidas probleemid unega on seotud vaimsete häiretega, kuidas und mõjutada, kuidas uni on seotud mälusisude salvestamisega, kuidas toime tulla unehäiretega jne. Palju suuri ja väikeseid küsimusi, mida küsivad suured ja väikesed uneuurijad.

Üks suurimaid, ehk ka suurim, ehk liigagi suur küsimus on, miks me magame. Funktsioone on pakutud mitmeid, igaüks proovib pisut õnne. Ka blogis oleme kajastanud nii mõndagi potentsiaalset põhjust selleks, miks me igast päevast kolmandiku unele ohverdame – ehk on uni üksineuronite puhkuseks, ehk on teda tarvis ajupesuks, ehk on uni see hind, mille me maksame aju plastilisuse eest?

Täna oli unekonverentsil vahva sümpoosion une funktsiooni(de) kohta. Vastuseid me ei saanud: keegi täpselt ei tea, miks me magame. Aga vahvad esinejad nagu Vladislav Vyazovskiy, Marcos Frank, Niels Rattenborg ja Mehdi Tafti andsid põhjaliku ülevaate sellest, kuhu suunas need mõned idealistlikud une funktsiooni uurijad on minemas – esimene neist teeb head elektrofüsioloogiat, teine uurib astrotsüüte ja molekulaarbioloogiat, kolmas võrdleb lindude, krokodillide ja imetajate unemustreid, viimane uurib une funktsioone neuronikultuurides. Mul oli tore neid esinejaid näha, sest olin neist esimese kolme töid lugenud. Vyazovskiy on näiteks see noorteadlane, kes Tononi laboris näitas, et neuronipopulatsioonid võivad erineval ajal magada – ehk magab mõni ajupiirkond teie ajus ka praegu? Minu omas vist küll juba magab. Rattenborg on muuhulgas näidanud, et lindudel on ka une aeglased lained sõltuvuses sellest, mida linnud päevasel ajal tegid – kui nad ühe silmaga vaatasid David Attenboroughi loodusdokumentaali lindudest, oli vastavas ajupoolkeras hiljem ka rohkem aeglaseid laineid. Marcos Frank on üks väheseid toredaid teadlasi, kes on oma teadustöödes põhjalikult argumenteerinud, et Tononi uneteooria on lünklik. Kuid lisaks näitas see sümpoosion taaskord hästi ka seda, et keeruliste bioloogiliste probleemide uurimine nõuab teadmisi nii molekulaarbioloogiast, elektrofüsioloogiast, neurokeemiast kui ka erinevate loomaliikide käitumisest.

Kuna ma eile kiusasin ühte Massimini grupi noormeest, siis oli muidugi kartus, et keegi tuleb ja väänab ning pigistab meid samamoodi. Kuid õnneks vähemalt täna Juliuse postri juures kõik sujus hästi – esimesed huvilised olid kohal juba enne Juliust ennast, käis ka paar professorit, üks rahvusvaheliselt tunnustatud unenägude uurija esitas meile isegi poolametliku kutse manuskript ühte unenägude ajakirja saata, saime ideid, kuidas analüüsi paremaks teha, saime nalja ja positiivseid kommentaare. Näitasime oma katses, et kasutades pidurdavat transkraniaalset magnetstimulatsiooni on võimalik unenägude visuaalset sisu kärpida. Mitu inimest aga uuris meilt, kas kasutades ergutavat korduvat transkraniaalset magnetstimulatsiooni samas ajupiirkonnas oleks ehk võimalik unenägusid ergastada või detailsemaks muuta. Ühe kommenteerija sõnade läbi – “You are dream-killers!” Aga mitme teise kaasamõtleja suust kõlas mõte, et ehk polegi nii paha unenägusid maha suruda, kui näiteks tegu on õudusunenägudega. Me otse loomulikult ei tea, kas meie meetodil tõepoolest oleks ka kliinilist kasutamisvõimalust, aga kui teistele meie uurimistöö meeldib, siis küllap seda varsti proovitakse.

Advertisements
  1. Kommentaare veel pole.
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s