Esileht > Üritused, uni ja unenäod > Tallinna unekonverents: reede

Tallinna unekonverents: reede

Teeme täna lühidalt:

1. James Kruegeri võtmeloeng oli väga muhedas võtmes – ta mitte ei rääkinud ainult oma tööst ja tulemustest, vaid kasutas võimalust ka jagada natukene iseenda teaduslikku ja uneuuringute ajalugu. Muuhulgas rääkis ta jutu sellest, kuidas ta juhendaja teda testis ja kuidas ta toda omakorda vastu testis ja näitas, kuidas ta uurimistööl on olnud mõju ilukirjandusele. Aga õnneks pajatas ka oma tööst ja tulemustest! Põhiline sõnum on lihtne: uni on lokaalne, uni ei ole üldine protsess, mille ajus otsustavad üksikud neuronitegrupid, vaid iga neuronigrupp ajus võib iseseisvalt ja teistest hoolimata unele jääda. Lokaalne uni sõltub sellest, kuivõrd vastavalt neuronipopulatsiooni kasutatud on, aga muidugi saab seda ka kemikaalidega manipuleerida. Kõige tähtsam tõendusmaterjal sellele, et uni on lokaalne, on see, et nii Kruegeri kui ka Mehdi Tafti laboris suudetakse und uurida ka neuronikultuurides – katseklaasis. Seega organismi uni ei ole mingite üksikute neuronipopulatsioonide poolt ajule peale surutav omadus, vaid pigem pisikeste neuronipopulatsioonide unekeste orkestreerumisel sündiv fenomen. Nagu lugeja õigesti märkab, võib see pisikeste neuronipopulatsioonide orkester aga palju efektiivsemalt töötada ja unele minna, kui ta on koordineeritud hea dirigendi ehk teatud ajupiirkondade poolt.

2. Madis sai ka oma postri esitamisega vahvalt ja veatult hakkama. Kusjuures eeldused selleks ei olnud üldse väga head – poster asus postrisaali kõige tagumises pimedas nurgas, postripaneel olevat hommikul kokku kukkunud, postrilt oli (minu vea tõttu) puudu üks oluline pilt. Aga kõik sujus – tagumisse pimedasse nurka sattusid toredad inimesed, postripaneel oli parandatud ja olulise pildi lisasime A4 kujul. Kirjutasime juurde “supplemental figure” ja nii mõnigi muheles. Kõige vahvam oli, et TMS-EEG superstaar Marcello Massimini isiklikult käis postri juurest läbi ja talle avaldas muljet, et üks bakatudeng saab hakkama sellise keerulise katse läbiviimisega. Eriti oli ta positiivselt üllatunud, et me mitmest erinevast visuaalse korteksi piirkonnast saame selle TMS-EEG-NBS süsteemiga häid katseid ja mõõtmisi teha. Samuti pakkus ta meile oma analüüsiskripte, viskas niisama nalja, arutas teadvuseteaduse probleemide üle ja jättis vist ka Juliusele ja Madisele sama toreda mulje nagu mulle Münchenis. Palju õnne Juliusele ja Madisele igati õnnestunud postriesituste puhul!

Advertisements
  1. jaanaru
    september 23, 2014, 7:28 e.l.

    Jaan-Juhan Oidermaa tegi James Kruegeriga vahva intervjuu: http://teadus.err.ee/v/psyyhika/ab97f9f1-9415-4f40-9f0d-49286ff3e47f

  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s