Esileht > Üritused, uni ja unenäod > Tallinna unekonverents: lõpp

Tallinna unekonverents: lõpp

Olen üldiselt väga harva postitama hakanud, seega neile, kes mu blogi korra nädalas või kahe nädala jooksul külastavad, märgin igaks juhuks ära, et Tallinnas toimunud unekonverentsi kajastasin tavalisest tihedamalt:

Kolmapäeval kirjeldasin meie labori postreid ja arutasin ühe Massimini õpilase postri üle
Neljapäeval pajatasin sellest, kuidas Juliuse postril läks ja natukene ka une funktsioonidest
Reedel oli fookuses Madise poster ja pisut sai kajastatud ka James Kruegeri loengut

Täna alustasime jälle kell 8! Ja vahva on hommikul – laupäeva hommikul – kohe kahe tunni jagu teadust sisse ahmida. Michael Czisch Müncheni grupist jutustas kahes vaatuses une ja kirgaste unenägude neurobioloogiast. Seal grupis on viimase kümne aasta jooksul tehtud palju väga huvitavaid ja mitmekesiseid töid. Näiteks muuhulgas on nad kasutanud masinõppealgoritme, et fMRI andmetest välja lugeda, millises unestaadiumis katseisik parajasti on. Tasub ka teada ja meelde tuletada, et unenäod ja ka kirkad unenäod on üsna heaks mudeliks teatud tüüpi psühhooside uurimiseks, kuid tegelikku kliinilist teadmist jagas Isabelle Arnulf. Tema tõi mitmeid näiteid oma unelaborist unes igasugu sigadusi tegevatest inimestest. Kui une ajal ärkavad aju motoorsed piirkonnad, siis see on halb uudis kõigile samas toas magavatele inimestele. Natukene jäi sellest loengust puudu nende unehäirete all kannatavate inimeste ravimise ja aitamise aspekt. Nagu alati, oli hitiks ka Marcello Massimini, kes üritas selgitada oma (ja Tononi) ideed selle kohta, miks sügavas unes teadvus kaob.

Jätkasime pärast Massiminiga diskussiooni mitmetel teemadel. Näiteks arutasime ta postri üle, mille ees seisnud noormees mulle paar vastust võlgu jäi. Samuti nõustusime, et teatud teadvuseteaduse juhtfiguurid veavad kogu teadvust pisut vales suunas ja et P300l kui teadvuse markeril on veel vaid loetud päevad – nii visuaalse taju katsetes kui ka teadvuse seisundi määramisel on tänaseks veenvaid töid näitamaks, et P300 ei ole unikaalne stiimuli teadvustamise või teadvuse seisundi signatuur. Lõpuks jalutasime läbi ka Talis Bachmanni laborist, kus kiitsime masinavärki ja kirusime masina lisatarvikute hinda. Pisut teadusjuttu puhusime ka.

Tahaks lõpuks ka mainida, et hästi sujuvalt korraldatud konverents oli – alates kaelakaardi ise printimisest kuni puutetundlike ekraanideni kinosaalides oli kõik väga mõnus ja kaasaegne. Natuke naljakas oli postreid vaadata autoparklas, aga samas see lisas üsna huvitava atmosfääri. Suur aitäh korraldajatele!

Advertisements
 1. september 21, 2014, 9:11 e.l.

  Kas osalesid ka Paul Jennumi loengul, millest Postimees on artikli kirjutanud?

  http://tervis.postimees.ee/2924083/narkolepsia-tous-tuli-vaktsineerimisest

  Kui jah siis ootaks huviga Su kommentaare. Nii konkreetse esineja, jutu kohta kui üldisemalt.

 2. jaanaru
  september 21, 2014, 9:51 e.l.

  tere,

  ma antud loengule kahjuks ei jõudnud, aga kaks tühist kommentaari sellegi poolest:

  1. minu arvates on Postimehe toimetajatest täiesti vastutustundetu panna üles sellise pealkirjaga lugu, kuna arvatavaks põhjuseks pole vaktsineerimine üldiselt, vaid väga spetsiifilist tüüpi H1N1 viiruse vaktsiin.

  2. Paul Jennum ise on korralik teadlane ja vähemalt oma teadustöödes kasutab sõnu nagu “suggest”, “might” jne väljendamaks seda, et ehkki seos H1N1 vaktsiini ja narkolepsia vahel tundub olemas olevat, pole kõik veel sugugi selge.

 3. jaanaru
  oktoober 4, 2014, 5:45 p.l.

  Arko Olesk tegi Marcello Massiminiga toreda intervjuu – http://arvamus.postimees.ee/2942951/uni-kaotab-aju-keerukuse

 4. Jana
  november 5, 2014, 8:45 p.l.

  Tallinna unekonverentsi abstraktid saadaval siin :http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jsr.2014.23.issue-s1/issuetoc

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s