Esileht > arvutuslik ajuteadus, inimlikud postitused > Idiootsuse vastu liikluses aitab ainult masinnägemine

Idiootsuse vastu liikluses aitab ainult masinnägemine

Tuli fooris läks roheliseks. Kuna abikaasa kohe ei reageerinud, juhtisin mühatusega ta tähelepanu sellele, et rohelise fooritulega sõidetakse ristmikule, et ka meie tagaolevad autod saaksid kenasti oma perekondade juurde. Abikaasa noogutas ja sõitis ristmikule, kui meie nina eest sõitis risti läbi üks must sedaan. Olin tänulik, et mu abikaasa on rahulik liikleja.

Eks ole meist paljudel olnud selliseid olukordi, kus pääseme napilt punasega ristmikule sõitnud autoga lähemalt tutvuse tegemisest. Kahjuks on inimaju juba selline, et otsuseid ei võeta vastu õigesti – otsustusprotsessi mõjutavad müra, muud ajuprotsessid, muud mõtted, varasem edukas kogemus, kus pisut punase alt läbi sõites tuli tore adrenaliinitunne ja koju jõudis ka kiiremini …

Seega olen rõõmus, et mõne aasta pärast uued autod enam autojuhi aju kehvadest otsustusprotsessidest palju ei sõltu. Juba praegu suudavad tehislikud nägemissüsteemid uutes autodes tuvastada peatset kokkupõrget ja seda nõnda ka ära hoida. Juba praegu suudavad need tehislikud nägemissüsteemid aru saada, et peagi on sõidutrajektoorile liikumas jalakäija. Punase fooritule peatse saabumise märkamine ja auto vastav pidurdamine on selliste süsteemide jaoks käkitegu. Seega olen õnnelik, et mu praegu pooleteistaastasel pojal ei tule ette juhtumit, kus ta on autoroolis ja tema või kellegi teise rumaluse tõttu toimub kannatanutega õnnetus. Selleks ajaks, pooleteise dekaadi pärast, on masinnägemissüsteemid autosõidu ohutuks muutnud. See on muljetavaldav näide sellest, kuidas tehissüsteemid teevad meie elu turvalisemaks ja aitavad nõnda päästa sadu tuhandeid inimelusid.

Aga ärge mind uskuge, vaadake videot, kus autodesse tehisnägemissüsteeme ehitav Prof. Amnon Shashua pajatab hetkeseisust ja tulevikust autode masinnägemises. Amnon Shashua alustas teadlasena, nüüd on ta edukas inimelude päästja. (võite ignoreerida video esimest nelja minutit, kus nägemistaju uurimise legend Thomaso Poggio oma endist õpilast Shashuad kiidab ja tutvustab. Aitäh Tambetile viite eest!)

Advertisements
  1. Kommentaare veel pole.
  1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s