Esileht > üldine > Retsept: kuidas võtta ajust maksimumi

Retsept: kuidas võtta ajust maksimumi

Ekspress esitas mulle paar küsimust ja seejärel tekkis nii mõnelgi huvi, kuidas siis ikka oma aju tõhusamalt kasutada. Äripäeva jaoks sai kokku pandud järgmine retsept (tänu ka Taivole mõne soovituse eest):

Vahel arvatakse, et aju ei ole loodud tänapäeva maailma ja tänase töötaja ülesannete jaoks. Minu arvates on peamine probleem aga selles, et me kipume oma aju väga ebaefektiivselt kasutama.

Järgnevad printsiibid aitavad mõista, miks aju ei ole parim töövahend tänapäeva töökeskonnas, kus tihti üritatakse jälgida korraga mitut infokanalit ja teha mitut ülesannet.

 1. ajule meeldib vahetu uudsus – Facebooki uuendused on igale ajule meeldivamad kui argipäevatöö (eriti rasked on aju jaoks olukorrad, kus töö tulemus on nähtav alles pika aja pärast).
 2. seetõttu on aju väga väga lihtne häirida – silmanurgast nähtud uus email või töökaaslase asjalik kommentaar lõhub keskendumise
 3. eelnevast järeldub, et aju on oma loomuselt väga vilets rööprähkleja – mõtlemist vajavaid tööülesandeid teeb aju alati jadamisi. Seega iga kord, kui tuleb tööalane telefonikõne või on tarvis sotsiaalmeedias püstitatud küsimusele vastata, peab aju ühelt ülesandelt teisele lülituma
 4. meie teadlik hinnang oma töövõime kohta on ekslik – näiteks mõni arvab, et ta teeb suurepäraselt mitut ülesannet korraga, ehkki faktid tõendavad vastupidist
 5. pärast hoogsat tööhoogu vajab kasutatud ajupiirkond puhkust

niisiis, kui tahate tähtsa tööülesandega ühele poole saada, tasub neist printsiipidest lähtuvalt teha järgmist:

 1. keskendu korraga ainult ühele ülesandele, pane kinni kõik muu (browser, Facebook, email, nutitelefon, tüütu kolleeg), võta maha kõik uuendused ja teated.
 2. keskendu mitte tulemusele (“kahe päeva pärast peab see 40-leheküljeline arengukava valmis olema”), vaid vahetule protsessile (“näe, viis lauset juba kirjas!”)
 3. tee pause – niipea, kui tunned, et keskendumine kaob, tõuse laua tagant. Ehkki võid arvata, et teed tööd, langeb efektiivsus tegelikult järsult. Tuntud soovitus on teha tööd 25 minutit ja seejärel puhata 5 minutit. Puhkuse ajal võib ka Facebooki avada, aga soovitatav on püsti tõusta, sirutada ja aknast maailma ilu vaadelda. Kui palju juua, siis on hea põhjus pidevalt pausikesi teha (vee/tee toomiseks ja WC-s käimiseks).
 4. Otsi vaheldust ka tööülesannetes. Kui paar 25 minutilist blokki ühe ülesandega tehtud, võta midagi hoopis teistsugust – erinevad ülesanded kasutavad erinevaid ajupiirkondi.
 5. Kui tunned, et juhe koos ja ülesande vahetamisest ei ole kasu, katsu 15 minutit tukastada! Ilmselt vajavad mõned Su ajupiirkonnad puhkust.
 6. Selge see, et isegi parima keskendumise korral tulevad muud asjad vahel vahele – kui saad need 5 minutiga tehtud, siis tee koheselt, vastasel juhul kirjuta ülesanne ja sellega seoses tekkinud mõtted üles, et need ajju tiirlema ei jääks.
 7. Tee enne ja / või pärast tööd aeroobset trenni (jooksmine, rattaseõit, sõudeergomeeter, suusatamine)
 8. Katsu hoida head unerežiimi – mine voodisse ja ärka hommikuti igal päeval samal ajal
 9. Toitu tervislikult ja mõistlikes kogustes, kasuta kohvi asemel punktis 5 mainitud salanippi
Rubriigid:üldine
 1. ökul
  september 4, 2015, 10:31 e.l.

  Väga asjalik ja tänapäeva suundumusi arvestades ka väga vajalik manitsus. Jätka samas vaimus; teadlane on peale laboriasuka ka ühiskonna liige ja teisedki laboriasukad saaksid rohkem rahvale kasulikud olla.

 2. jaanaru
  september 23, 2015, 12:07 p.l.
 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s