Esileht > ajuteadus > fMRI – ajuteaduse marakrati hingepuhastus

fMRI – ajuteaduse marakrati hingepuhastus

fMRI on kognitiivse neuroteaduse üks tähtsamaid tööriistu, mis võimaldab kuvada vastava ülesandega seotud ajuaktiivsust. Aga kas ta ikka võimaldab seda?? Eelmisel aastal ilmus maailma tähtsaimas teadusajakirjas Nature artikkel, mis justkui näitas, et fMRIga mõõdetav signaal ja ajuaktiivsus (neuronite laenglemine) ei pruugi sugugi alati omavahel seotud olla. Seda tööd tuvustasime siin. Peagi ilmub aga Nature’is artikkel, mis väga peente meetoditega uurib fMRI-signaali tekitavat ajuaktiivsust ja viib minu arvates kogu ajukuvamise täiesti uuele tasemele. Põhimõtteliselt kasutatakse optogeneetilisi meetodeid, et aktiveerida kindlaid neuroneid, mõõdetakse samal ajal fMRIs kuvatavat ajuaktiivsust ja suudetakse nii näidata, et tõepoolest – fMRI mõõdab neuronite laenglemise tulemusena tekkivat (hemodünaamilist) ajuvastust. (Samas jääb eelmine Nature’is avaldatud kriitika püsima – ehk leidub siiski ka fMRI vastust, mis ei ole seotud neuronite laenglemisega.) Kahjuks ma ise pole piisavalt virk, et vastav postitus selle kena teadustöö kohta siia kokku kirjutada, kuid kasutan teiste tublimate abi – siit võib selle vahva töö kohta pikemalt lugeda.

Advertisements
Rubriigid:ajuteadus
 1. Riho
  mai 24, 2010, 6:48 p.l.

  see tehnoloogia tundub küll suhteliselt hämmastav … kui saaksin sellised rakud panna oma vanaema ajju, siis saaksin talt lambivilgutamise peale kogu aeg moosiga pannkooke??

 2. jaanaru
  juuni 16, 2010, 8:08 p.l.

  veel üks korralik blogipostitus selle sama töö kohta – http://scienceblogs.com/neurotopia/2010/06/what_does_that_mri_signal_mean.php

 1. No trackbacks yet.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s